Kraj přitom peníze neziskové organizaci dává nově od letošního ledna. Už tak je problém, že jsou státní příspěvky o třetinu nižší než loni. Nyní navíc musí na ně čekat. Důvodem je, že nebyla v novele, která má posilovat pěstounskou péči, stanovena lhůta, dokdy se musejí vyplatit. Klokánek je přitom na těchto penězích závislý. Proto se také vyrojily zprávy, že pokud se situace nezlepší, Klokánky by musely zavřít své dveře nadobro.

Takřka sto pracovníků z Klokánků po celé republice totiž donedávna neobdrželo ani prosincovou mzdu. Jak vypadá situace v Klokánku v Dolním Benešově? „V pátek mi dorazila zpráva, že jsme příspěvek od kraje obdrželi," informovala nás hned po zvednutí telefonu vedoucí zařízení Hana Nalevajková.

Vzápětí také dodala, že neměla po celou dobu pocit, že by kraj snad chtěl dělat problémy. Tak jako oni čekal, až obdrží peníze z ministerstva financí, aby je mohl předat dál. „Jednání ze strany kraje bylo maximálně vstřícné. Pro nás je hlavní, že jsme peníze obdrželi, takže je prozatím problém zažehnán," řekla s viditelnou úlevou v hlase Hana Nalevajková. Zároveň nám také potvrdila, že kromě příspěvků je fungování organizace také částečně závislé na podpoře veřejnosti, která přispívá finančními obnosy na sbírkový účet.

Fakt, že tento měsíc Klokánek peníze od kraje obdržel, znamená ale pouze vyhranou bitvu, nikoli válku. Totožná situace totiž může nastat znova, právě kvůli neustanoveným lhůtám. „Pokud by to takhle mělo pokračovat, situace pro nás opravdu růžová nebude. Věřím ale, že to ustojíme," dodala na závěr vedoucí dolnobenešovského Klokánku.

O potřebnosti Klokánku snad ani není pochyb. V současné době poskytuje střechu nad hlavou takřka osmadvaceti dětem v osmi bytových jednotkách. Střecha to ale není ledajaká.

V Klokánku se skutečně snaží suplovat rodinu se vším všudy. Vytváří se zde něco na způsob umělých rodin, u kterých se vždy po týdnu střídají dvě tety. Nejenže tak děti mají rodinný vzor, naučí se také jisté samostatnosti, jelikož tetám v některých činnostech pomáhají. Nezbývá tedy než doufat, že se situace příznivě vykrystalizuje, a Opavsko tak o jedinečné zařízení nepřijde.