Jestli nyní vše půjde podle předem napsaného scénáře, Klokánky, patřící pod Fond ohrožených dětí by mohly být z problémů venku. V tomto týdnu Fondu Česká správa sociálního zabezpečení povolila splátkový kalendář. Díky němu může dostat instituce od finančního úřadu razítko o bezdlužnosti.

Toto potvrzení pak poputuje na kraje, které začnou opět vyplácet Klokánkům dotace, v celkové výši by se mělo jednat o devatenáct milionů.

„Kdy budou dotace vypláceny přímo Klokánkům, záleží na jednotlivých krajích. V Moravskoslezském kraji jsou pro nás například schopni blokovat tuto dotaci do pátého září. Proto doufáme, že nedojde k žádnému zádrhelu," uvedl předseda představenstva Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk.

Budoucnost Klokánků vypadala velmi nahnutě, když vláda v minulém týdnu neschválila mimořádnou dotaci ve výši dvaceti milionů pro Fond ohrožených dětí. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se domnívala, že by to mimo jiné nebylo fér vůči ostatním provozovatelům sociálních služeb, kteří jsou na rozdíl od Fondu dobrými hospodáři.

Zakladatelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková však už několikrát upozornila, že instituce se dostala do finančních problémů kvůli novele zákona. Ta zapříčinila, že se Fondu vyplácely státní příspěvky se zpožděním.

Současný předseda Jan Vaněk navíc upozorňuje, že dlužná částka ve výši sto dvaceti milionů, která se v souvislosti s Klokánky často uvádí, není přesná.

„Z toho osmdesát milionů jsou dlouhodobé půjčky, které nás netrápí, mají splatnost až za několik let. Tak jako si kdokoliv jiný bere půjčku na opravu domu, tak takové půjčky máme i my na některá naše zařízení. Zbylých čtyřicet milionů jsou dluhy na sociálním a finančním úřadě a na mzdách. A tuto částku bychom nyní díky splátkovému kalendáři a vyplacené dotaci měli umořit," vysvětlil Jan Vaněk s tím, že primární je nyní vyplatit dlužné mzdy.

Někteří zaměstnanci Klokánků dostali výplatu naposledy v dubnu. „Všem zaměstnancům bych chtěl tímto poděkovat, že byli s námi trpěliví. Teď už by to mělo být opravdu lepší," doplňuje Jan Vaněk.

S takřka vyřešené situace mají radost i v Klokánku v Dolním Benešově, který je nyní navíc díky pomoci města nově opraven. V současnosti je však trápí jiné problémy.

„Máme málo dětí. Je jich tu pouze devět, přitom celková kapacita je osmadvacet míst," uvedla vedoucí dolnobenešovského zařízení Hana Nalevajková, která si sama klade otázku, proč sociální pracovnice děti do Klokánku neposílají a raději volí profesionální pěstounské rodiny nebo dětské domovy.

Výhoda Klokánku je přitom ta, že v něm mohou být sourozenci pohromadě. „Možná to bylo kvůli naší komplikované situaci, která se teď ale zlepšila. Navíc mnoho sociálně ohrožených rodin je přes léto různě venku ve stanech, do zařízení se začnou stahovat, až opět začne povinná školní docházka," uzavřela Hana Nalevajková.