Malování na plátno, výroba korálkových náramků, potisk bavlněných tašek a batohů, výroba balíčků s vonnou solí do koupelí, malování na květináče i sázení květin. Zkrátka tvůrčí a výtvarná činnost, kterou si mohli vyzkoušet klienti Léčebny dlouhodobě nemocných v Klokočově. Areál se na jeden den proměnil ve výtvarný ateliér a zájem pacientů předčil očekávání.

| Video: Youtube

„Máme radost, že se této výtvarné činnosti účastní každý rok více a více pacientů. Začínali jsme s pětadvaceti odvážlivci a letos už jsme se dostali přes číslo padesát. Z reakcí víme, že jsou rádi, že se o ně někdo stará a pečuje o ně,“ zmínila vedoucí marketingového oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Hana Maiwaelderová, která je duchovní autorkou celého projektu, který odstartovala před třemi lety.

Léčebna v Klokočově je nedílnou součástí porubské nemocnice. Aktivitu si pochvalovala i vrchní sestra Jana Klementová: „Mělo to pozitivní ohlasy i u zaměstnanců, kteří něco takového zatím nepoznali. Tam byl z jejich strany cítit náboj. To byl úplně jiný den! Vyšlo i počasí, takže pacienti uvítali, že mohou pobýt venku.“

Léčebna pro dlouhodobě nemocné v Klokočově má 140 lůžek zdravotních a dalších 20 lůžek je sociálních. Pacientům po úrazech, mozkových mrtvicích i s demencí poskytuje komplexní zdravotnickou i sociální službu. V týmu jsou i sestry, které mají specializaci na léčbu nehojících se ran. Rádi přivítají ochotné dobrovolníky, kteří by s nemocnými trávili část dne.