Chlapec Adam a dívka Sofie. Takový byl podle údajů opavské matriky nejčastější obrázek při pohledu na jména loni narozených dětí v porodnici Slezské nemocnice Opava. Celkem jich zde přišlo na svět 1042, dalších osm se podle vedoucí oddělení opavské matriky Hany Kazimírské narodilo v domácím prostředí. Opavská porodnice se zároveň chlubí nejnižším počtem porodů císařským řezem v celém kraji. 

Jak již bylo řečeno, údaje matriky hovoří o tom, že na špici oblíbených chlapeckých jmen se loni stále držel Adam, těch přišlo na svět 30. „Poté následoval Matěj, Matyáš a Jakub (23), Vojtěch (19), Šimon (18) a Janů bylo 16. Co se holčiček týká, vede Sofie s počtem 24, a to včetně podob jména Sophie, Sophia a Sofia,“ vyjmenovává Hana Kazimírská. Příliš pozadu v minulém roce nezůstala Eliška (23), ani Viktorie (22), dále bodovaly ještě Karolína (20) a Anna (15).

Netypická jména

Každoročně se mezi výčtem jmen objeví některá méně tradiční a výjimkou nebyl ani uplynulý rok 2019. "U děvčat to bylo Jenifer, Aimeé, Cattien, Isabella-Madison nebo ztrojené jméno Victoria-Anna-Marie. Netypická jména u kluků byla Ronaldo, Kevin, Jason, Benjamin-Junior nebo ztrojené Doc-Minh-Matyáš," říká mluvčí Slezské nemocnice Opava Jiří Krušina.

Více starších i obézních rodiček

Opavská porodnice se podle něj může pyšnit nejnižším počtem porodů císařským řezem v Moravskoslezském kraji. "Zatímco celorepubliková frekvence císařských řezů se pohybuje okolo 25 procent, v Opavě dosahuje 18 procent," potvrzuje Krušina. 

A zároveň přidává další zajímavé postřehy: "Porodníci si již zvykli na porody starších žen, které se stávají jistým trendem dnešní doby. Daleko více je trápí nárůst porodů u obézních rodiček, kdy jde často i o mladé ženy. Registrujeme stále větší zájem ze strany žen o novinku, kterou je provedení obratů konce pánevního na polohu hlavičkou pomocí zevních hmatů v 35 týdnu gravidity. Úspěšnost se pohybuje kolem 60 procent podobně jako v celosvětových statistikách," konstatuje. 

Opavská porodnice loni zaznamenala nepatrný pokles porodů, a to přibližně o 25 méně než v minulých letech.

Krnovská porodnice má moderní sály

Oblíbená je nejen mezi ženami v regionu také nedaleká porodnice v Krnově. I zde počet porodů klesl, přibližně o 60. "Je to způsobeno jednak pozvolným poklesem obyvatel v regionu, jednak to může být dáno kompletní modernizací porodních sálů, kdy byl na pár týdnů omezen jejich provoz. Pro rodičky je nyní k dispozici například zcela nová porodní vana.

Krnovská porodnice je vyhlášená tím, že bere maximální ohledy na potřeby rodiček a letos v únoru by měla převzít prestižní certifikáty na poskytovanou péči," přibližuje Jiří Krušina.