Když nejde Mohamed k hoře, jde hora k Mohamedovi. Tak nějak by se dal zhodnotit skvělý nápad hlučínských knihovnic, nezávislý na pěti štěknutích PSA (protiepidemického systému).

Ten sice knihovně prostory v místním zámku zavřel, ale kontakt se čtenáři nezlikvidoval. Knihy si zájemci mohou vybrat z online katalogu, umístěném na webu knihovny a telefonicky nebo mailem si je objednat.

Pracovnice knihovny jim je po potvrzení objednávky vždy v pondělí od 13 do 15 nebo ve čtvrtek od 9 do 11 hodin přivezou až domů. Zpět si mohou vzít zase knihy už přečtené a tato výměna knih probíhá v souladu s vládním nařízením bezkontaktně.

„Inspirovaly jsme se některými knihovnami v republice, které takovou službu svým čtenářům praktikují. Zájem je až tak velký, že někdy rozvoz dokonce ani nestíháme,“ říká vedoucí hlučínské městské knihovny Lucie Kostková. Knihy jsou registrovaným čtenářům Městské knihovny s bydlištěm ve městě nebo jeho částech dováženy zdarma už zhruba od poloviny ledna a budou až do konce pátého stupně PES. Registrační i rezervační poplatky mohou čtenáři uhradit až po oficiálním otevření knihovny.

Postup hlučínské knihovny dokazuje, že když se chce, tak jde i zdánlivě nemožné. Svým čtenářům vychází vstříc i knihovna ve Vítkově, která jim předem objednané knihy bezkontaktně vydává formou „okénka“. Knihu po příchodu čtenáře položí za okénko, které pak hned zavře.