V pořadí už sedmý ročník akce, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP) se v Opavě ponese v duchu přednášek a výstav.

Například v úterý 8. března se mohou návštěvníci Knihovny Petra Bezruče v Opavě od 18 hodin těšit na cestovatelskou přednášku o vodním světě v jižní Brazílii, kterou bude mít Saša Ryvolová. Vstup bude zdarma, stejně jako v případě výstavy Vita Caroli, která bude v knihovně k vidění celý měsíc.

Letošní ročník chce navíc opavská knihovna věnovat takzvaným čtenářským třídám. Akce hodlá zaměřit i na ty, kteří do knihovny často nechodí.

Měsíc pak zakončí Noc s Andersenem, která se uskuteční na zámku v Hradci nad Moravicí.

„Motto letošního ročníku zní: Knihovny jsou kreativní nejen v březnu. Našim cílem je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné mediální kampani a dát o sobě vědět," řekl Roman Giebisch z Národní knihovny České republiky.

K této snaze se přidává mimo jiné také Městská knihovna Hlučín. „Připojujeme se každoročně, letos jsme pro návštěvníky a čtenáře připravili oblíbenou burzu knih. Ta se bude konat na chodbě před knihovnou a uskuteční se ve dnech od 14. do 18. března vždy v době od 7 do 18 hodin," uvedla vedoucí knihovny Lucie Kostková.

Opavská knihovna se i právně vypořádává s nevraceči

S notorickými nevraceči knih se potýká také Knihovna Petra Bezruče v Opavě. Některé případy dokonce zachází tak daleko, že musí být řešeny právní cestou.

Březen je označován za Měsíc knihy, v některých knihovnách se v jeho rámci rozhodli pro zapomnětlivé čtenáři vyhlásit amnestii. Upomínky byly zrušeny a dotyční mohli začít s čistým štítem. V Knihovně Petra Bezruče ovšem nad ničím podobným neuvažovali.

„K něčemu takovému se v našem případě uchýlit nelze. Netvrdím, že problémy s nevraceči řešíme neustále, ale najdou se. Někdy postrádáme knihy, které mají hodnotu v řádech tisíců korun. Pokud si jich jeden čtenář napůjčuje třeba osm, vyletí to nahoru," vysvětlovala ředitelka Knihovny Petra Bezruče Zuzana Bornová a ještě připojila několik dalších postřehů:

„Na našich menších pobočkách třeba v Kateřinkách nebo Kylešovicích se najde takových pět čtenářů ročně. Na hlavní budově je to pochopitelně horší. Sem dochází podstatně více lidí."

Až dvacet případů ročně

Zuzana Bornová se diví, že k takovým případům vůbec dochází. Knihy jsou totiž půjčovány na měsíc a lidé na vypršení termínu zápůjčky bývají upozorňováni třeba formou elektronických připomínek. Navíc jim jsou k dispozici tzv. biblioboxy, do nichž mohou vrátit knihu mimo otevírací dobu knihovny.

„S některými je situace složitější. Během toho, co měli půjčené knížky, se třeba přestěhovali na jinou adresu. Měli přitom u sebe několik dražších knih. V takovém případě se musíme obrátit na právníka. Těchto případů řešíme zhruba dvacet až třicet ročně," pokročila dále ředitelka opavské knihovny.

Není to přitom tak, že takový nevraceč by už měl mít přístup do knihovny navždy zakázán: „Podle knihovního řádu musí být čtenáři pozastaveno členství, až se vše podaří vyřešit, může mu být obnoveno. Bohužel jsou ovšem tací, kteří hrají mrtvého brouka, a i když jsou upozorňováni, že knihy nevrátili, situace se obtížně řeší a ve finále musí nastoupit právník."

Pomoc právníků ještě nemuseli vyhledat v hlučínské knihovně. S nevraceči se však rovněž potýkají.

„Používáme upomínky. Lidé, kterých se to týká, se většinou vzpamatují a knihy vrátí. Jsou ale tací, od kterých se zpět získávají zpětně velmi těžko. Například pokud se přestěhují. Některé knihy se k nám už nevrátí vůbec. Dosud ovšem nebyly takové hodnoty, že bychom se s tím museli obracet na právníky," vysvětlovala vedoucí Městské knihovny Hlučín Lucie Kostková.

O žádné amnestii pro zapomnětlivé čtenáře také neuvažuje: „V březnu nic takového rozhodně dělat nebudeme. Amnestii vyhlašujeme například jen během Týdne knihoven, který je na programu v říjnu. Lidé by si tyto věci měli hlídat. Knihy jsou vždy půjčovány na měsíc s tím, že se dá jejich vypůjčka o nějakou dobu prodloužit. I přesto se setkáváme se stále stejným typem výmluv."

Knihy často poničí domácí mazlíčci

Kapitola sama pro sebe jsou poškozené knihy. Na tuto skutečnost si v knihovnách musí dávat velký pozor, protože řada čtenářů se znehodnocené kusy mnohdy snaží vrátit bez povšimnutí.

„Máme zkušenosti s tím, že knihy v takovém stavu nám často přináší jedni a ti samí čtenáři, takže si to hlídáme. Někdy se nám stává, že dostaneme i mokré knížky. Lidé si často čtou třeba ve vaně, kniha jim spadne do vody nebo se strany zkroutí nad parou. Tito se pak vymlouvají na to, že jinde než na takových místech číst nedokáží," pokračovala Lucie Kostková.

Obdobné zkušenosti mají také v Knihovně Petra Bezruče. Zde v poslední době vypozorovali ještě jeden nešvar. „Stalo se nám, že lidé vrátili knížku pokousanou od psa. S poškozením od domácích mazlíčků se setkáváme velmi často. V takových případech musí dotyčný uhradit cenu knihy a může si ji nechat. Pro nás je už nepoužitelná, následně pořídíme novou," uzavřela Zuzana Bornová.

Petr Večeřa, Petr Dušek