Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knížata Lichnovští se vrací do hrobky

Chuchelná – V sobotu, u příležitosti 660. výročí první zmínky o obci Chuchelné, se veřejnosti opět otevřou dveře mauzolea a rodinné hrobky knížecího rodu Lichnovských. Rodu, který zde sídlil od počátku 16. století a nesmazatelně se zapsal do historie celého kraje.

20.11.2009
SDÍLEJ:

Říjen 2008. Rakev s ostatky knížete Karla Maxe Lichnovského odpočívala v mramorovém sarkofágu v mauzoleu.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Lidé tak opět uvidí všechny tři zrestaurované sarkofágy i opravený interiér hrobky. Záchranné a restaurátorské práce v rodinné hrobce knížecího rodu Lichnovských v Chuchelné, která byla postavena v roce 1903, probíhají od února 2008.

První etapa záchranných prací skončila letos v lednu, kdy se na své místo vrátil opravený mramorový sarkofág ukrývající pozůstatky Karla Maxe Lichnovského. Pečlivou prací restaurátorské firmy Ladislava Werkmanna se podařilo kompletně opravit mramorový sarkofág, který skrýval zinkovou rakev s tělem.

Stejnou péčí postupně prošli i další zde pohřbení členové rodu. Poslední etapu zajistili pasíři z dílny Pavla Strakoše v Hradci nad Moravicí, kteří opravili sarkofág, v němž byla uložena rakev s ostatky Karla Marii Lichnovského.

Na sarkofágu bylo nutné opravit celou jednu stranu, která byla zničena při násilném dobývání se do sarkofágu ruskými vojáky, ručně byl vyčištěn měděný povrch a byly opraveny úchyty k vyzvednutí sarkofágu.

Tímto krokem se pomalu plní přání obyvatel Chuchelné.

„Do budoucna bychom chtěli v hrobce připravit ucelenou expozici o životě Lichnovských a o historii obce Chuchelné,“ svěřil se starosta Josef Kubný. Rod samotný se do dějin kraje zapsal nesmazatelně. Dlouhá staletí Lichnovští z Voštic, jak zní jejich rodové přízvisko, drželi statky na Opavsku a Krnovsku.

Za nejstaršího nositele tohoto jména je uváděn roku 1340 Přešek z Lichnova. Titul rakouských knížat obdrželi Lichnovští až roku 1824. Členové rodu se vyznačovali moderním myšlením a dobrou ekonomickou a hospodářskou úvahou.

Není bez zajímavosti, že se zasloužili o rozvoj železnice, jejich péčí dostal zámek v Hradci nad Moravicí, kde členové rodu žili střídavě se zámkem v Chuchelné, svůj „červený“ zámek. Asi nejvýznamnějším členem rodu vzhledem k Opavsku byl Karel Max Lichnovský, který také patřil k předním německým diplomatům s úzkým vztahem k berlínskému císařskému dvoru.

Také přímo v Chuchelné, ale i jinde, finančně vypomáhal v realizaci nejrůznějších veřejných projektů. Rod Lichnovských hospodařil v Chuchelné a okolí až do roku 1945, dnes žije v Brazilii a Argentině.

(historické informace převzaty z www.chuchelna.com)

Autor: Martin Kůs

20.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení