Je čtvrtek, krátce po desáté hodině. Nevelké knihkupectví pod Myší dírou v Opavě je otevřeno, ale místností brouzdá jediná zákaznice a pátrá po něčem v dětském oddělení. Čekali jsme větší nával. Právě tady totiž mají podle plakátů vyvěšených na reklamních plochách po městě pořádat prodejní akci, při které každý zákazník za nákup ve výši 200 korun dostane zdarma balení deseti vajec.

Ve vzduchu je cítit nenapodobitelná vůně nových knih a za pultem stojí mladá usměvavá prodavačka. Obchod po chvíli opouští bez jakéhokoli zboží již zmíněná jediná zákaznice.

Víno bylo pro Opavany lákavější než vejce

Na otázku, jak se zatím obchodní trik vyplácí, odpovídá knihkupkyně upřímně, že nijak zvlášť. „Lidé zkrátka nečtou, ale hlavně si myslím, že nemají peníze,“ říká. Vajec prý už sice rozdali za knihy od počátku akce celou řadu, ale údajně sem lidé cíleně kvůli tomuto nechodí.

„Mnohem více lidí sem lákají naše padesátiprocentní slevy, které občas máme, a plno tu bylo, když se před nedávnem rozdávalo ke knihám pro změnu víno,“ vypráví dál místní pracovnice a poukazuje na fakt, že průměrného Čecha osloví vždy více možnost darovaného alkoholu než jiných potravin zdarma. Byť by jich bylo ve státě sebeméně.

Majitel knihkupectví: Byl to spontánní nápad

Opavská prodejna je jedna z celkově osmi knihkupectví v republice patřící krnovskému podnikateli Vladimíru Kořínkovi, kde se akce koná. Potrvá zde až do Velikonoc. Sám Vladimír Kořínek se snaží připravovat podobné obchodní taháky neustále. Jak již bylo řečeno, úspěch sklidil například jeho nápad obdarovávání zákazníků vínem.

Teď tedy obrátil svou pozornost zase jinam. „Ta vejce byl spontánní nápad. Z televize pořád zní, jak je špatně a bude ještě hůř, tak se snažíme lidem vycházet vstříc. Když vypukla ta aféra kolem nedostatku a zdražování vajec, dostal jsem tenhle zatím poslední nápad,“ vysvětluje Vladimír Kořínek.

Ačkoli krnovský podnikatel uznává, že oproti knižnímu vinobraní vejce překvapivě nepřitahují tolik lidí, stejně došlo ke zvýšení prodejnosti a stoupají i tržby knihkupectví. Vajíčka bere od soukromníka v Háji ve Slezsku. Ze začátku akce je prý kupoval za čtyři koruny a deset haléřů a v současnosti je odebírá za koruny tři.

Pravý boom ale možná opavské knihkupectví teprve čeká. Velikonoce jsou za dveřmi a vajíčka zůstávají jedním z jejich největších symbolů. „Já tam mám v plánu jít, ale až příští týden. Chtěla jsem si koupit knihu i tak, ale pravda je, že ta vejce zdarma to uspíšila,“ tvrdí například třiapadesátiletá Opavanka Miroslava Jenčíková. A nejspíše nebude vůbec jediná.