Pod křídly je má Jiří Juchelka, který nepůsobí jen na Ústavu archeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, ale také na opavském pracovišti Archeologického ústavu AV ČR Brno.

Jiřího Juchelku a jeho svěřence jste už mohli potkat například na záchranném výzkumu ve Velkých Hošticích, Slavkově, Hradci nad Moravicí, Úvalnu, Závadě či Opavě. Nevyhýbá se ale ani dalším městům a obcím v Moravskoslezském kraji jako je například Bílovec, Frýdek-Místek či Krnov. Jeho odborností je totiž doba bronzová a železná a pravěk Horního Slezska.

Ani letošní rok není výjimkou a Jiří Juchelka se svým týmem provádějí záchranný výzkum. Tentokrát přišly na řadu Kobeřice, kam se vrátil už po několikáté. V roce 2006 zde totiž bylo objeveno rozsáhlé sídliště z období lužických popelnicových polí. Pozůstatky lužické kultury z období jednoho tisíce let před naším letopočtem našli archeologové o prázdninách při ohledání budoucích stavebních pozemků pro rodinné domky v lokalitě Olšina II.

„Jedná se sice o standardní archeologický záchranný průzkum, jaký se dělá při každé budoucí stavbě v místě s možným výskytem archeologických artefaktů, ale tentokrát jsme našli hned dva horizonty osídlení, jinými slovy polykulturní osídlení ze dvou odlišných dob. Jedno pochází z období přelomu mladší a pozdní doby kamenné a druhé je z mladší doby bronzové a počátku doby železné," vysvětlil Jiří Juchelka a dodal:

„Objevili jsme pozůstatky objektů a ty se teď snažíme zachránit před zničením. Bohužel až budou stát domy a bude postavena silnice, tak už nebude co zkoumat. Nálezů bohužel stále ubývá."

Stejně jako každý jiný i kobeřický výzkum přinesl cenná odhlaení. „Mezi nejzajímavější nálezy určitě patří pozůstatky, jež dovolují na lokalitě pravděpodobně předpokládat v době kamenné výrobu zrnotěrek. Jedná se o konvexně prohnuté kameny určené k drcení zrna. Všeobecně kobeřické naleziště obohacuje naše poznatky o původním osídlení území Českého Slezska," řekl Juchelka.

Výzkumy řídí vysokoškolský pedagog z postu Archeologického ústavu AV ČR Brno. Nikoho ale určitě nepřekvapí, že do nich zapojuje i studenty Slezské univerzity v Opavě, aby si teorii vyzkoušeli v praxi. V Kobeřicích je jich momentálně sedm a na starosti mají tu nejnáročnější práci výkopy.