Specifická soutěž se v této obci koná v rámci masopustní zábavy každý rok. Nejinak tomu bylo i letos. Před několika dny se Kobeřičtí sešli, aby vybrali tu nejlepší slivovici, kterou místní lidé za uplynulý rok vypálili. O tom, že se tahle soutěž těší velké oblibě, svědčí i fakt, že se letos přihlásilo celkem sedmnáct uchazečů.

Porota na záchytce neskončila

Porota, kterou tvořilo sedm účastníků masopustního průvodu v maskách, neměla lehké rozhodování. Jestliže si ale myslíte, že po ochutnávkách je dopravili rovnou na protialkoholní záchytnou stanici, jste na omylu. V kalíšku měli prý vždy jen decentně nalito.

„V pauzách mezi ochutnáváním měli k dispozici na zajedení také sýr a chleba," upozornil starosta obce Kobeřice Lukáš Kubný. Zároveň dodal, že v porotě usedli jak lidé, co slivovici s oblibou holdují, tak naprostí amatéři. „Své role se ujali velmi zodpovědně, a přispěli tak k vysoké úrovni této soutěže, ale i všeobecné zábavě," uvedl starosta obce.

Vůně, chuť, lahodnost a celkový dojem

Slivovice se hodnotila ve čtyřech kategoriích vůně, chuť, lahodnost a celkový dojem. Soutěžící pak dostali od poroty od jednoho do pěti bodů, kdy známkování platilo přesně opačně než ve škole. Z posuzování pálenek vyšel absolutní vítěz Aloiz Slovík. Druhé místo obsadil Petr Kraut a pomyslný bronz dostal Jiří Nevřela. „Všichni soutěžící, ale i porotci, dostali balíček se zabijačkovými specialitami a majitelé soutěžních vzorků, kteří se umístili na prvních třech místech, získali 10, 5 a 3 kg vepřového masa a diplom," doplnil starosta obce.

K vítězným vzorkům se nelze jen tak dostat

V Kobeřicích se konal už třetí ročník této soutěže. Každý rok se prý těší čím dál větší oblibě a v obci je o ni obrovský zájem. „Letos už nám lidé nosili vzorky dopředu sami od sebe," pochvaloval si Lukáš Kubný. V prvním ročníku soutěžilo celkem patnáct slivovic, loni jen třináct. Letošní ročník byl tedy rekordní.

I sám starosta přiznal, že švestka se najde na kobeřických zahradách poměrně často. Z části úrody se pak majitelé většinou rozhodnou lahodný alkohol vyrobit. Pálit ji chodí nejčastěji do palírny v Hněvošicích, což je většinou spojené i s posezením a bujarou zábavou. Není tedy překvapením, že se možnost svým výtvorem pochlubit v Kobeřicích ujala.

Možná byli Kobeřičtí zklamaní, že k ochutnání vítězných vzorků se nelze tak lehce dostat. Možnost „okoštovat" to nejlepší z loňské úrody měli krom poroty pouze soutěžící v doprovodu jedné osoby a sponzoři. „Z vítězné slivovice pana Slovíka už v současné době na ochutnání nic není. Je celá vypitá," dodal se smíchem starosta.