Více než pětadvacet let hyzdilo torzo rozestavěné budovy střed Kobeřic. To se však brzy změní. Už nyní se v objektu pracuje a přeměna nevzhledného prostoru na zbrusu nový obecní dům je v plném proudu.

„V současné době probíhají bourací a navazující zednické práce. Jedná se o rekonstrukci stávajícího objektu, která předpokládá částečné bourání konstrukcí. Nepůjde tedy o celkovou demolici,“ přiblížil kobeřický starosta Lukáš Kubný.

Už došlo například k odstranění střechy a také části stropu a nosných konstrukcí nad druhým nadzemním podlažím, kde vznikne sál pro minimálně dvě stě osob. Kromě něj najdou občané v novém Obecním domě, jak se projekt jmenuje, i obecní úřad, prostory pro poštu, garáž nebo knihovnu.

Aktuálně jsou na programu dne v objektu bourací práce.Zdroj: Marie JuroszováZhotovitelem celého objektu byla určena firma Ostravské stavby. Nový Obecní dům si zaplatí obec ze svého rozpočtu. „Stavba byla vysoutěžena na přibližně šedesát milionů korun včetně DPH. Kobeřice na ni mají alokovány vlastní prostředky.

Hotovo by mělo být do října letošního roku, následně pak bude objekt otevřen veřejnosti,“ prozradil Lukáš Kubný.

Stavba začala jako megalomanský projekt ještě před rokem 1989. Původně se počítalo, že se prostory promění na nákupní středisko, to se však nikdy nezrealizovalo. V devadesátých letech byl totiž objekt zakonzervován, posléze získala stavbu do svého majetku obec.

Ve snaze najít pro nedostavěný objekt nějaké využití proběhlo v Kobeřicích i veřejné referendum, ve kterém občané hlasovali o možnosti, že by zde vznikl supermarket. To nakonec neprošlo. Kobeřičtí zastupitelé pak dali zelenou dostavbě a proměně na Obecní dům.

Miloš Zeman (vlevo) a Jiří Drahoš. Kdo usedne na Pražském hradě?
Koho budou volit politici Moravskoslezského kraje?
Ilustrační foto.
Plesová sezona je v plném proudu