Tradice v obcích

K vůbec nejstaršímu zvyku, jak uvedl místostarosta obce Hubert Jašek, patří pouť ke kapli svatého Urbana. U té, jak zmínil, vždy na jaře vyprošuje kněz s věřícími hojnost úrody.

„Kaple se nachází v poli směrem na Služovice. První zmínky o pouti k této kapli spadají do roku 1672,“ podotkl. Další z tradic, která se váže rovněž k církvi, je svátek Božího těla. „Farníci se účastní průvodu v čele s knězem a družičkami,“ popisuje místostarosta a dodává: „V období totality byl průvod omezen jen na bezprostřední okolí kostela, od devadesátých let prochází opět vesnicí.“

Odpust je velmi oblíbený

Na své si v Kobeřicích přijdou i sportovní nadšenci. V červenci zde každoročně pořádají sportovní slavnost. „Počátky této tradice sahají až do roku 1926,“ poukázal místostarosta a doplnil, že v obci jsou pořádány také tradiční běhy, které jsou známy u nás i v zahraničí.

„Atletický oddíl pořádá každoročně tři veřejné závody pro děti i dospělé, a sice Zimní běh Kobeřicemi, Kobeřickou 20 a Kobeřický půlmaratón,“ vyjmenoval.

Vůbec největší oblibě a návštěvnosti v obci se podle jeho slov těší Odpust. Ten tady oslavují okolo 15. srpna, přičemž na hřišti TJ Sokol probíhá bohatý kulturní program, jehož součástí je i lunapark. „V neděli je sloužena v místním kostele slavnostní mše svatá,“ řekl a dodal: „Oslavy trvají tři dny a vrcholí velkolepým ohňostrojem.“

Den obce letos slavili prvně

Kromě zvyků, jejichž historie sahá hluboko do minulosti, se v obci snaží přijít i s novými nápady. „V letošním roce jsme prvně zorganizovali Den obce,“ řekl místostarosta s tím, že ve spolupráci se školou a klubem zdravotně postižených se konaly od rána v parku za autobusovým nádražím soutěže pro děti s názvem Pohádkový les.

„V areálu za benzinovou stanicí se hrál fotbal uličních družstev a na hřišti probíhal turnaj v tenise,“ zmínil. V rámci oslav předvedli ukázky své techniky i hasiči. K vidění byly i výstavy zahrádkářů a chovatelů. „Tato akce probíhala první víkend v září a do přípravy se zapojily všechny složky působící v naší obci,“ řekl se slovy, že akci obyvatelům zpříjemňovaly místní kapely.

Na otázku, které tradice se v obci nepodařilo zachovat, pak Hubert Jašek odpověděl následující: „Mezi zvyky, které u nás již vymizely, patří pokládání věnců u Památníku padlým obětem první a druhé světové války. Věnce kladli branci, kteří odcházeli na povinnou dvouletou vojenskou službu. Ta byla v devadesátých letech zrušena, a proto tradice zanikla.“