Její vybavení obec zaplatila a dodnes platí náklady spojené s provozem. Kapelám přispívá i na opravy či například nové blány na bicí soupravy. „Je to super. Jinde takové podmínky kapely nemají," pochvaluje si obecní zkušebnu Martin Švan ze skupiny Cluncer.

V kobeřické obecní zkušebně se pravidelně střídá šest kapel. Jejich zaměření je různé od metalové skupiny Firezone přes rockpopovou skupinu Cluncer až po dechovku Kobeřanka. „Jsme na naše kapely hrdí. Některé jsou hodně dobré. Mají úspěch a jsou žádané na akcích v okolí," řekla Pavlína Jurčková z obecního úřadu, která má na starosti kulturu v obci.

Dobré vztahy s hudebníky udržuje obec už dlouho. Ještě před zřízením obecní zkušebny kapelám představitelé úřadu vycházeli vstříc.

„Kdysi dávno nám pomohli zřídit zkušebnu v garáži fary. Později nám poskytli místnost přímo v budově úřadu. Tam si ale kapely vždy musely na zkoušku přivézt svoji aparaturu. Když skupin přibylo, začalo se mluvit o nové zkušebně," uvedl Švan, který s kapelou v Kobeřicích působí od roku 1996.

Obec nakonec uvolnila 60 tisíc korun. Za ně se pořídila obecní aparatura, kterou mohou hudebníci využívat. „Kapely dostaly prostor v domě, který Kobeřice koupily od soukromé firmy. Kromě zkušebny tam funguje například i kadeřnictví," řekla Jurčková.

Zkušebnu mohou využívat bezplatně. Naopak obec platí všechny náklady spojené s provozem. Navíc jednou ročně přispívá i na opravy či nové blány na bicí soupravu. Skupiny si zkušebnu rezervují prostřednictvím on-line kalendáře, který je umístěn na internetu. Mezi sebou mají rozděleny služby. Každý týden má některá z kapel za povinnost zkušebnu uklidit.

Městu platí jen jednou za rok, a to koncertem. „Na chod nepřispívají nic. Pouze zdarma vystoupí v září na dnech obce. Každý tam ukáže, co za rok natrénoval," řekla Pavlína Jurčková.

Na snímku je zkouška kapely Cluncer. Zleva bubeník Martin Švan, baskytarista Jan Lasák, kytarista David Švan, zpěvák Michal Sněhota a kytarista Petr Slivka.

Na snímku je zkouška kapely Cluncer. Zleva bubeník Martin Švan, baskytarista Jan Lasák, kytarista David Švan, zpěvák Michal Sněhota a kytarista Petr Slivka. foto: ČTK