Z přibližně jednačtyřiceti tisíc fotografů David Bernard postoupil do finále. Poslal jej tam snímek Stíny útočí.

Ten vznikl při Mistrovství Evropy v požárním sportu v Ostravě v září loňského roku. Finále fotografické soutěže se uskutečnilo v uplynulém týdnu v Rakousku. Do Vídně odjelo celkem osm finalistů. Ti se vždy po dvou utkali ve svých kategoriích: sport, krajina, makro a portrét.

Čech proti Angličanovi

„Přijel jsem na místo v pátek,“ uvedl David Bernard. Ještě večer měli všichni finalisté schůzku s celým organizačním týmem. Proti našemu fotografovi se postavil Angličan Chris Mole. Soutěž uspořádal světový výrobce fotoaparátů Canon, který zároveň o celém fotografickém dění natáčel film. „Po celou dobu se kolem nás točil velký štáb lidí,“ doplnil fotograf. Pořízený snímek bude využit pro reklamní účely pořadatelů.

Fotografové dostali přístroje pro amatéry

Hned na začátku dostali všichni stejné přístroje. „Nebyl to žádný profesionální foťák, ale amatérský,“ poznamenal Kobeřičan. Finalisté v úvodu pochopili, že soutěž bude opravdu náročná. „Nevěděli jsme, co bude za hodinu, natož další den,“ komentoval zástupce České republiky.

Tato slova potvrdil první večer. Po informační schůzce šla první dvojice do akce. „U jednoho kostela jsme zastavili, vystoupili z auta a bylo nám oznámeno, že teď bude soutěžit kategorie Makro,“ popsal fotograf.

Fotil neznámý sport

Na kategorii Sport přišla řada hned druhý den v neděli. Dopoledne dva finalisty zavezli přibližně hodinu za Vídeň. „Stoupali jsme do obrovského kopce,“ vzpomínal David Bernard. „Měli jsme za úkol vyfotit sport, který jsem v životě neviděl,“ uvedl a jedním dechem dodal, že pro něj nezná český název. Popsal jej jako rychlý skateboarding z kopce.

Fotografové věděli, že borci sjedou kopec jen patnáctkrát, a to za sebou. „Bylo to rychlé, navíc bylo vedro. Bylo to nejtěžší focení v mém životě,“ přiznal kobeřický rodák. Pro několik záběrů si fotograf vylezl také na strom. Pořídil přibližně sedmdesát snímků, z nichž bylo dvacet použitelných. „Karty s fotkami jsme hned po akci odevzdali,“ konkretizoval osmadvacetiletý Bernard. V pondělí se utkali dva fotografové v kategorii Portrét, ti museli vyfotit tančící páry, a to v krásném prostředí zámku Schönbrunn. Na poslední kategorii Krajina čekal brzký ranní výlet horkovzdušným balonem.

Vítězný snímek

„Teprve v úterý jsme se dostali k našim fotkám,“ upřesnil David. K dispozici jim byli fotoeditoři, kteří s nimi konzultovali zpracování a výběr jedné fotografie do finále. „Heslem pro focení bylo překvapit porotu i sebe. Myslím, že se mi to povedlo a díky tomu jsem vyhrál. Byla vidět rychlost, nebezpečí sportu a vzrušení, a to taky díky tomu, že sportovci bylo vidět přes helmu do tváře. K tomu mi pomohlo i štěstí,“ přiznal fotograf.

„Byli jsme výborná parta. Každý fotograf dělá zcela jinou profesi,“ řekl Bernard, který se živí jako programátor. Závěrem dodal, že konec nebyl konec, ale začátek. „Chtějí z nás udělat profíky a bude na každém, jak se toho chopí,“ uzavřel fotograf s tím, že jde o víkendu fotit svatbu svého nejlepšího kamaráda.

(ans)