Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kobeřičtí zastupitelé odvolali starostu. Důvody jsou nejasné

Kobeřice /PŘIDÁN PROJEV LUBOMÍRA VRBICKÉHO/ - Zastupitelé Kobeřic odvolali dosavadního starostu Lubomíra Vrbického a obratem do této funkce zvolili Petra Krauta. Důvody, proč tak učinili, jsou však nejasné

24.9.2009
SDÍLEJ:

Obyvatelé Kobeřic, kteří jednání sledovali, se konkrétní důvody odvolání nedozvěděli.Foto: David Bernard

Pro někoho šok, pro jiné očekávaná skutečnost. Pondělní mimořádné Zastupitelstvo obce Kobeřice odvolalo stávajícího starostu Lubomíra Vrbického. Podle většiny přítomných v sále je to výsledek tajných zákulisních dohod.

Vše mělo být připravené dopředu a jen několik málo zainteresovaných vědělo, co přijde.

Už na začátku září někteří jednotlivci vyzývali starostu, aby sám odstoupil. Po obci kolovaly informace, že se na úkor obce obohacuje, že levně skupuje pozemky. Proti tomu se starosta Vrbický chtěl bránit.

Natočil do obecní televize a na web své prohlášení, ve kterém vše dementoval a dokazoval, že se jedná jen o pomluvy. Toto prohlášení již ale není dostupné – po zastupitelstvu mělo být radou staženo. (záhy se video objevilo na serveru youtube.com a můžete ho najít i u tohoto článku)

Na žádost občanů a zastupitelů, kteří hájili starostování Lubomíra Vrbického do konce volebního období, paradoxně tedy těch, kteří jej do funkce starosty nenominovali, a vystupovali spíše opozičně, bylo veřejně garantováno, že se fámy kolem jeho osoby nezakládají na pravdě a že se nedopustil po dobu vedení obce jakéhokoliv pochybení.

„Nechci se k tomu vracet, nechci se k tomu už vyjadřovat. Chtěl jsem jen očistit své jméno. Pro mě bylo podstatné vyvrátit fámy, které šly po obci,“ řekl včera Deníku bývalý starosta Kobeřic. Pochybnosti prý ale vždy zůstanou. To i přes to, že je snad už jasné, že pomluvy nejsou pravdivé a vznikly mezi lidmi.

Ale vraťme se na jednání zastupitelstva. Tam se sešlo mnohem více lidí, než bývá v Kobeřicích obvyklé. A chtěli vědět, proč byl starosta odvolán. Opakovaně se jim ale dostávalo jen nejasné odpovědi: „Špatná komunikace starosty s radou obce a nekoncepční vedení obce.“

Tím se ale jen v některých upevnil názor, že jde o zákulisní dohody. Bývalému starostovi nebylo nic konkrétního vyčítáno a vše nejspíše bylo předem dojednáno na neoficiálních jednáních. Jasněji se nevyjádřil ani nový starosta, kterým se stal Petr Kraut.

Na přímou a opakovanou otázku Deníku „Proč byl starosta odvolán?“, odpovídal: „Bylo to z profesních a profesionálních důvodů. Víc k tomu nebudu dodávat.“

Obyvatelé Kobeřic vnímají události na zastupitelstvu různě. Jedni bývalému starostovi vyčítají, že nedokázal pružněji reagovat na dobu, nesehnal peníze na plánované projekty, a obec tak stagnovala. Mluví se o nerealizované čističce odpadních vod nebo o dodnes nedostavěné prodejně pod kostelem.

Jiní ale mají názor přesně opačný. Naopak starostu chválí za to, co v obci vyrostlo, za jeho společenskou angažovanost a pracovitost.

(více v úterním Regionu)

Martin Kůs, Radim Kotala

24.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení