„Myslím si, že tato změna v názvu instituce je příjemnější jednak pro rodiče i žadatele o náhradní rodinnou péči, ale také pro zaměstnance i naše partnery, kteří s námi již celou řadu let spolupracují. Odpadnou ony negativní asociace, které u mnoha lidí název kojenecký ústav vzbuzoval,“ říká ředitel Kojeneckého ústavu s dětským domovem v Opavě Petr Fabián. Kojenecký ústav začal jako jeden z prvních s adopcí do zahraničí. První dítě se podařilo umístit sociální sestře Marii Szymikové do Dánska v roce 1990. „V Dánsku máme vybudovány dobré kontakty a noví rodiče našich dětí nás pravidelně navštěvují nebo aspoň posílají fotografie dětí,“ přibližuje Petr Fabián.

Budoucí Dětské centrum Čtyřlístek se v současné době snaží registrovat léčebnou prenatální terapii, která se využívá kromě jiného pro sbližování nových rodičů s dětmi určenými k adopci. „Základem je pobyt v jakémsi stanu, kde pomocí reprodukovaného tlukotu srdce a barevného spektra dítě dostaneme do prenatálního období, kdy tento tlukot slyšelo v matčině lůně a pomocí něj se snažíme vytvořit pouto mezi novou matkou a jím,“ přibližuje metodu, která se využívá především v Nizozemí, Petr Fabián. Kojenecký ústav poskytuje také možnost tzv. utajených porodů. „Matky, které chtějí své těhotenství ve svém bydlišti ukrýt, u nás mohou strávit i dobu těhotenství. Takových případů tu míváme někdy i deset do roka. Od narození po dobu šestinedělí běží dítěti ochranná lhůta, během které se ještě může matka rozhodnout, jak s ním naloží, zda jej opravdu určí k adopci, nebo si jej ponechá a porod vlastně odtajní. V polovině případů si maminka dítě nechá,“ uvádí Petr Fabián.

Dnešní podoba Dětského centra Čtyřlístek je tvořena zařízením v Opavě a Havířově. „Od roku 1998 jsme pro všechny nám svěřené děti našli rodinu. Péče je zajišťována v malých skupinách pro děti od narození do 6 let, které jsou umístěny v bytových jednotkách a jejichž provoz se má co nejvíce přiblížit rodině, ale při zachování vysoce kvalitní služby,“ přibližuje fungování ústavu Fabián. „Naším hlavním úkolem je jakási regulace vazeb mezi tetami a samotnými dětmi. Ideální případ je, když děti k nim příliš nepřilnou a mají motivaci putovat do náhradní rodinné péče. Proto si tyto vazby hlídáme a konzultujeme s psychologem,“ vysvětluje Petr Fabián.

Kojenecký ústav je také zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc od narození až do osmnácti let. Nabízí také maminkám pomoc při zácviku v péči o dítě a také umožňuje dokončení studia nezletilým maminkám. „Dalšími našimi aktivitami jsou rehabilitační stacionář pro děti s kombinovanými vadami a odborná dětská rehabilitační ambulance. Tato ambulance poskytuje odbornou péči dětem od narození,“ uzavírá Petr Fabián.