Švýcarsko, Francie, Česká republika. Tyto tři země budou letos soutěžit o prvenství na čtvrtém ročníku populárního mezinárodního Festivalu ohňostrojů v Hlučíně. Za dobu své existence se akce dostala do širokého povědomí nejen obyvatel Opavska či kraje, ale přijíždějí sem také návštěvníci z jiných částí republiky, a dokonce i ze zahraničí.

Jak již bylo řečeno, jedná se o festival s mezinárodní účastí. Jako první se v pátek divákům představí švýcarská ohňostrojná společnost SUGYP.

„Ta je proslulá svou dlouhodobou tradicí již od roku 1971 a jedná se o naprostou špičku ve svém oboru. Zaznamenává účasti a úspěchy na zahraničních pyrotechnických událostech, rozšiřuje pyrotechnické portfolio o ty nejkvalitnější dostupné výrobky a používá novodobý digitální odpalovací systém. SUGYP je dnes týmem šestnácti lidí na plný úvazek a více než dvou set kvalifikovaných pyrotechniků, čímž bude horkým kandidátem na celkové vítězství a velkým soustem pro letošní soutěžící,“ říká hlučínská mluvčí Kristina Neničková.

Konkurovat bude švýcarskému týmu společnost z České republiky, a to přímo z Ludgeřovic u Hlučína. Jde o tradičního účastníka klání, a sice o TARRA pyrotechnik, která festival spoluorganizuje.

„Také letos si připravila opět zcela novou ohňostrojnou show plnou skvělých efektů,“ prozrazuje Kristina Neničková. TARRA pyrotechnik loni oslavila už své pětadvacetileté působení na trhu a řadí se mezi špičkové společnosti v pořádání ohňostrojů a prodeje zábavní pyrotechniky.

Festivalovou tečku pak napíší v neděli francouzští CARAT. Dosud své umění předváděli pouze na domácí půdě, nyní se rozhodli prezentovat i na mezinárodních soutěžích.

Co se pravidel týká, úvodní dvě minuty jsou pro každou společnost povinné. „Zahájí je vlastním ohňostrojovým designem na hudební skladbu Labutí jezero od Petra Iljiče Čajkovského. Na zbylých devět minut mají jednotlivé týmy volný výběr skladeb,“ upřesňuje mluvčí. Ohňostroje budou odpáleny vždy ve 21 hodin, vstup na festival je volný.

Pokyny návštěvníkům

Vzhledem k tomu, že se opět počítá s velkou účastí lidí, doporučuje hlučínská radnice, aby obyvatelé Hlučína přišli na štěrkovnu raději pěšky.

„Popřípadě aby zaparkovali na parkovištích v centru. Obecně prosíme chodce a řidiče, aby při pohybu v okolí jezera dbali zvýšené opatrnosti. Doprava i způsob parkování budou, oproti běžnému provozu, částečně omezeny. Ulice Dlouhoveská bude ve směru od restaurace Stará Celnice zjednosměrněna. Návštěvníky, kteří přijedou auty prosíme, aby po skončení ohňostroje vyčkali s odjezdem, přednostně totiž bude umožněn odchod pěším, aby se přispělo k plynulosti provozu a bezpečnosti všech lidí,“ vysvětluje Kristina Neničková.