Bikesharing zažívá v poslední době nebývalý boom. Kola už si můžete půjčit v mnoha městech a přibývají nová. Další místo na mapě by měl letos zaplnit Hlučín. V rámci veřejné zakázky už město oslovilo dodavatelské firmy a výsledek je takový, že sdílená kola by tady měla provozovat firma Nextbike, která se nejvíce zamlouvala hlučínským radním.

„V plánu je zajištění pětadvaceti jízdních kol a vybudování pěti vhodných virtuálních stanic v Hlučíně, čili stanic pro jejich sdílení. Součástí bude také servis a péče o celý systém, včetně přemístění kol každý den tak, aby jich nebylo někde příliš a naopak, čímž by byla k dispozici občanům na všech zřízených místech,“ přibližuje principy fungování bikesharingu ve městě hlučínská mluvčí Kristina Neničková s tím, že prvních patnáct minut jízdy bude pro zájemce bezplatných.

Jak již bylo řečeno, lidé si budou moci bicykly vypůjčit celkem na pěti místech. Stanoviště vyroste na Mírovém náměstí před budovou hlučínské městské policie, dále u vlakového nádraží, před vstupem do areálu štěrkovny, na Rovninách v prostoru před Základní školou Hlučín a ještě na náměstí OKD.

„Realizace by se měla uskutečnit letos na přelomu jara a léta,“ dodává Kristina Neničková.

Modrá kola od společnosti Nextbike se letos rozjedou premiérově také v Opavě, a to od 15. března do 15. listopadu. Stanovišť má být ve slezské metropoli dvacet, kol asi osmdesát.