Kde nejčastěji bydlí přespolní studenti Slezské univerzity? A je výhodnější bydlení na kolejích univerzity, na soukromích kolejích nebo na privátech? Na to se pokusila najít odpověď naše redakce.

Slezská univerzita (SU) nabízí svým studentům v Opavě a Karviné celkem 804 lůžek na svých kolejích. V Opavě je 342 ubytovacích míst pro studenty, a to ve dvou budovách, které se nachází v Hradecké a ve Vávrovické ulici. Většina studentů má zájem o koleje v centru města a v blízkosti ostatních budov Slezské univerzity než o ubytování na periferii města.

Část kolejí je vyhrazena i pro ubytování pracovníků a hostujících pedagogů Slezské univerzity. Ceny ubytování studentů SU jsou při pobytu delším než půl roku 2 400 korun měsíčně, studentni s kratším pobytem, zaměstnanci SU a studenti z jiných škol platí 3 900 korun měsíčně.

Koleje nabízejí nejčastěji jedno nebo dvoulůžkové pokoje, buď se sociálním zařízením na chodbě, nebo přímo v pokoji či buňce.

„Studenti mají pochopitelně větší zájem o pokoje s koupelnou a toaletou na pokoji, ale nelze bohužel vyhovět všem," podotýká pracovnice kolejí a menz SU Eva Gašpieriková. I přesto, že koleje jsou v Hradecké i Vávrovické ulici po rekonstrukci, zájem studentů o ubytování na nich klesá.

„Počet žádostí o ubytování v našich zařízeních za poslední roky klesají, studenti bydlí raději na privátech," dodává Gašpieriková.

Celkem letos bylo podáno 712 žádostí o ubytování v opavských i v karvinských kolejích a vyhověno bylo 636 návrhům. „Pro Opavu bylo vyhověno všem návrhům, a kapacity pro ubytování studentů jsou tedy dostačující," říká tiskový mluvčí Slezské univerzity Martin Kůs.

V Opavě se nachází také soukromé koleje. Asi nejznámější se nacházejí v Hotelu Koruna. Studenti se mohou ubytovat na některých vyhrazených pokojích. Kapacita těchto kolejí je šedesát pokojů pro sto dvacet studentů. Cena ubytování v tomto zařízení se pohybuje od 1 520 do 3 330 korun měsíčně a všechny pokoje jsou vybaveny sociálním zařízením.

Zájem o ubytování na těchto kolejích podle slov provozní Michaely Skolkové roste a kapacity kolejí nestačí.

Na druhé straně je bydlení v pronajatých soukromých bytech. Studenti ubytování na privátech vybírají většinou kvůli většímu komfortu a soukromí, než které je na kolejích. Ceny ubytování v bytech se různí od lokality a velikosti bytu a počtu studentů žijících v něm. Většinou platí, že čím větší byt a více studentů v něm, tím levněji ubytování vyjde.

„Já žiju se dvěma studenty v bytě 3+1 a každý máme svůj klid a soukromí, ale finančně je to o něco málo dražší než kolej," přiznává dvaadvacetiletá studentka Slezské univerzity Erika Gesierichová, která pochází z Bruntálu. Pro ni byl jedním z hlavních důvodů odchodu z kolejí na privát i fakt, že má malého pejska, kterého na kolejích mít nemohla.

Nevýhodou privátního bydlení je také to, že studenti s ním mají více zařizování, musí většinou při nastěhování složit kauci a také musí počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou při odchodu.

Život na koleji si těžko umí představit i další ze studentů Slezské univerzity Ondřej Sikora. V Opavě už vystřídal několik bytů a spolubydlících. Privát by ovšem s kolejním ubytováním nikdy neměnil. „Na nájemném se společně se službami dostanu někam k 2 300 korun. I předtím jsem dal za nájem maximálně 2 500.

Oproti kolejím to zase takový rozdíl není. Máte tu větší soukromí a další výhody. Když máte dobré spolubydlící, s nimiž si rozumíte, rozhodně nemůžete litovat," vysvětloval student oboru Lázeňství a turismus.