Celkově se dá říct, že Opavsko a Hlučínsko do rizikových oblastí nespadají. Jedinou obcí, která letos vytáhla s komáry do boje, jsou Šilheřovice. „V Šilheřovicích si objednali přípravek Vectobac, který se aplikuje v místě, kde komáři kladou své larvy. Zaměstnanci obce byli proškoleni o způsobu a možnostech aplikace tohoto přípravku," uvedl Radim Mudra.

Když se „zadaří", komáři dokáží člověku udělat ze života peklo. Pokud v pravé poledne v intravilánu obce na vaši obnaženou pokožku zaútočí více než deset komárů za minutu, můžeme hovořit o začínajícím kalamitním stavu. Radim Mudra si vzpomíná na případy, kdy tyto hodnoty byly mnohonásobně překročeny.

„Na Opavsku se nenachází žádná oblast, jež by stabilně patřila k rizikovým. V Poodří ovšem takových míst je několik. Pamatuji si, že před lety v Kuníně jsme evidovali 80 až 120 útoků za minutu. Na jihu Moravy není výjimkou i 250 až 300 útoků za minutu," poznamenal vedoucí oddělení hygieny vody KHS Ostrava.

Problémem jsou hlavně tzv. popovoďnoví komáři, kteří kladou vajíčka do vlhké trávy. Právě krvelačné samičky jsou potom nejnebezpečnější. Typické jsou proto oblasti mokřadů, slepých ramen řek atd. Na Opavsku podobných lokalit naštěstí moc není.

Komáry nelze vyhubit úplně, ale lze se proti nim poměrně účinně bránit. De facto existuje ochrana trojího druhu. V prvé řadě se jedná o osobní repelenty. Dále jsou dnes k dostání tzv. prostorové moskytiéry. Použít můžete také selektivní insekticidy. Ty se aplikují do rozlevů, v nichž se nacházejí komáří larvální vývojová stadia.

Až jako poslední volbu odborníci doporučují tzv. prostorové insekticidy, které zlikvidují nejen komáry, ale i veškerý ostatní hmyz. „Lze říci, že množství kalamitních komárů je přímo závislé na množství srážek a vytvoření tzv. déletrvajících rozlevů v loukách či mokřadech. S ohledem na to nelze vývoj situace ohledně výskytu komárů v letošní sezóně předvídat," uzavřel Radim Mudra.

Petr Dušek