Začneme příběhem, který se stal před měsícem v Komárově, kdy po střetu s kamionem vyhasl lidský život. Událost má ale oběti dvě. A to i osmatřicetiletého řidiče původem z Krnova, kterému hrozí vězení v trestní sazbě od jednoho roku do šesti let. Očividně doplatil na nezodpovědnost druhého.

„Jezdím asi sedmnáct let v mezinárodní dopravě, zažil jsem hodně, ale tohle jsem opravdu nemohl předvídat. Jsem obviněn ze zabití z nedbalosti! Na svítivost potkávacích světel jsem jel prý moc rychle,“ uvedl řidič, kterého čekal také výslech.

Z toho měl podle svých slov smíšené pocity. Jenomže je vina opravdu na řidiči? Co měl dělat, když se před ním ve tmě zjevil neosvětlený cyklista jedoucí uprostřed? Navíc, jak se nakonec ukázalo, šlo o pacienta psychiatrické léčebny na útěku.

„Neustále poslouchám v rádiu zprávy o tom, jak jsou řidiči tiráků bezohlední, dělají myšky a podobně. Mě osobně to docela štve. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že největším zlem jsou cyklisté na silnicích. Připadá mi to, že mnohdy neznají pravidla silničního provozu.

Jak mám zastavit rozjetý kolos, když mi v mžiku do cesty právě takový cyklista vjede,“ zlobí se řidič Kamil S., jezdící dlouhá léta do Anglie. „Není to ale problém jen u nás v Čechách,“ dodává vzápětí.

„O případu z Komárova vím. Je mi kolegy líto, protože kvůli nezodpovědnému bláznovi může přijít o zaměstnání. A kdo bude potom živit jeho rodinu? To už se nikdo neptá. O psychice řidiče ani nemluvím,“ soucítí s kolegou Kamil S.

„Na našich výjezdech jsme často kontrolováni. Bagouni stojí na každé výpadovce. Digitální tachograf těžko můžete oklamat. Ptám se tedy: Proč policie nejde tvrději i po cyklistech?

Vrcholem všeho je, když konkrétně na cestě z Komárova do Hrabyně potkáte cyklistu za hustého sněžení. A ještě neosvětleného. I když jedete čtyřicet, kamion na metru nezastavíte,“ přišel se svým postřehem Jaroslav M., řidič s třicetiletou praxí u mezinárodní kamionové dopravy.

Lucie Orbanová, Roman Brhel, Jitka Hrušková