Jaká letos bude úroda? Ředitel Okresní agrární komory Opava Robert Kučera se pokusil odpovědět.

„V celém kraji se může na kvalitě obilovin negativně projevit jarní sucho. Na některých polích jsou porosty nízké, obilky malé, chybí hektolitrová hmotnost. Z tohoto důvodu očekáváme úrodu o deset procent nižší než loni. Propad by oproti loňsku neměl být u řepky olejné,“ přiblížil. Jestliže vydrží počasí, měla by hlavní sklizeň skončit do poloviny příštího týdne. Moravskoslezský kraj přitom patří k těm, kde mají žně zpoždění. Koncem minulého týdne bylo sklizeno jen 13,7 procent ploch obilí, hůře už je na tom s 3,5 procenty jen Karlovarský kraj. Naopak tradičně nejrychleji se sklízí na jižní Moravě, kde je posečeno už 80,5 procenta ploch.

Jisté tak je, že se určitě nebude opakovat loňská nadprůměrná sklizeň. I v opavském okrese očekávají zemědělci úrodu nižší. „Důležité je říci, že vše závisí na vláze. Pokles totiž může být ještě vyšší než těch deset procent u sklizně, která probíhá v kopcovitém terénu,“ uvedl vedoucí střediska rostlinné výroby při Školním statku Opava Miroslav Frkal.

Více než třetinu obilí už má sklizeno také ZEMĚDĚLSKÁ, a. s., Opava-Kylešovice. „U nás jsme začali asi o deset dní dříve než loni. Výnosy se zatím rýsují jako podprůměrné hlavně u pšenice pěstované ve vyšších polohách. Zatím nevíme, jaká bude sklizeň v nížinách, uvidíme,“ konstatoval předseda představenstva zmíněné společnosti Dušan Schreier.