Její členové posuzovali míru zavinění lékařů Slezské nemocnice v Opavě na úmrtí třicetileté ženy z Kravař. V oficiálním závěru se komise shodla na tom, že postup lékařů sice zcela správný nebyl a chyběla dovyšetření, ale průběh onemocnění neovlivnil.

„Nemám proto už důvod vést sankce proti žádnému z lékařů v této kauze. Znamená to, že lékaři, kteří až dosud museli pracovat pod dohledem, už zase mohou pracovat samostatně. Ministerstvo nám uložilo probrat tento případ na odborných seminářích,“ uvedl k výsledku šetření ředitel nemocnice Milan Cvek.

Záležitost je však ukončena pouze ze zdravotnického hlediska. Na lékaře podal manžel zemřelé pacientky trestní oznámení, které opavští policisté stále prošetřují. „Policejní komisař požádal odborníky z olomouckého znaleckého ústavu o speciální posudky. Teprve na jejich základě bude policie schopna tento případ uzavřít,“ vysvětluje mluvčí opavské policie René Černohorský.

Celý případ se začal odvíjet loni v říjnu, kdy žena po porodu zemřela na zdravotní komplikace v šestinedělí. Problémy nastaly desátý den od porodu a začaly horečkou, kvůli které byla sanitkou převezena do opavské nemocnice. Prohlídka na gynekologicko–porodnickém oddělení nic nenašla a pacientka byla poslána domů.

Druhý den ráno přibyly urologické potíže a znovu putovala do nemocnice, ale vyšetření na urologickém oddělení rovněž nic neobjevilo. Odjela znovu domů, kde jí však v podvečer nastoupily potíže s dýcháním.

Po naložení do přivolané sanitky u ní došlo k zástavě životních funkcí a nepomohla ani okamžitá resuscitace. Mladá žena zemřela, ale nikoli na původně diagnostikované virové onemocnění. Šlo o otravu krve, vyvolanou prudkým zánětem dělohy v důsledku pozdních poporodních komplikací.