Naše redakce dnes večer dorazila do štábu vítězného hnutí ANO, který se nacházel v horní části Restaurace U Tiskárny v Opavě.

„Je to úspěch. Nicméně jsme se snažili dosáhnout ještě o něco výše, jakási hranice pro nás byla 25 procent,“ mínil jeden z členů hnutí Tomáš Navrátil.

„Rozložení je takové, že v opavském zastupitelstvu bude celkem deset subjektů, takže to bude náročné. Dneska to je hlavně o gratulacích ostatním kolegům a podobně. První jednání o koalici je na programu zítra,“ komentoval Tomáš Návratil z ANO. 

Jestliže se v Opavě na definitivní uzavření výsledků čekalo zhruba do desáté hodiny večerní, v jiných obcích či městech Opavska bylo sečteno podstatně dříve. Nejrychlejší bylo Mladecko, kde měli hotovo už po 15. hodině.

„Všechno probíhalo bez komplikací, a to až na jeden opavský okrsek, kde při sčítání hlasů zkolabovala místopředsedkyně komise, pro níž musela přijet sanitka,“ uvedl vedoucí odboru vnitřních věcí opavské radnice Petr Sordyl.

Do druhého kole jdou Pavera s Horákovou

První kolo senátních voleb na Opavsku proběhlo paralelně s těmi komunálními. O hlasy voličů v místním obvodu usilovalo celkem sedm kandidátů. Volební účast v okrese nakonec lehce přeskočila hranici 44 procent.

Už od samého začátku se usadil v čele Herbert Pavera (ODS+STAN+TOP 09) následován Simonou Horákovou z ANO. Toto pořadí nakonec bylo i konečné. Prvně zmíněný s přehledem zvítězil, když obdržel téměř 16 tisíc hlasů, což udělalo 36,27%. Druhá Horáková měla 21,54%.

„Výsledek mě velmi mile překvapil. Chtěl bych poděkovat voličům, svému týmu, rodině, zkrátka všem podporovatelům. Věřím, že se mi podpory dostane také ve druhém kole,“ komentoval Herbert Pavera, jemuž se už rýsuje program na tento týden.

V kontaktu bude i s některými dalšími kandidáty z prvního kola.

„Vladimíra Tancíka, Josefa Víchu a také Petra Pavlíčka hodlám oslovit ohledně podpory pro druhé kolo,“ doplnil.

Simona Horáková bere téměř devět a půl tisíce získaných hlasů jako obrovský úspěch.

„Stojím proti člověku, který je pětadvacet let v politice. Podle mě je v pořádku, že jdou do politiky ženy, myslím si, že tam patří. Doufám, že mimo jiné právě i od žen dostanu ve druhém kole hlas. Poděkování patří všem, kteří mě podpořili. Do druhého kola dám maximum a pokusím se zvítězit,“ doplnila Simona Horáková, která má v plánu tento týden pokračovat v kontaktní kampani v ulicích.

Druhé kolo senátních voleb je na programu během nadcházejícího pátku a soboty.

 

Zápas 3. kola basketbalové Kooperativa NBL mezi BK Opava a Sluneta Ústí nad Labem.
Opavu nakopl luxusní začátek