Z dostupných informací vyplývá, že v Opavě se o přízeň voličů utká celkem čtrnáct politických stran, hnutí a uskupení. Českou stranu sociálně demokratickou povede do voleb zřejmě Radim Křupala a stávající náměstek primátora Dalibor Halátek je osobností uskupení Změna pro Opavu.

Lídrem sdružení Zelená pro Opavu bude primátorova náměstkyně Pavla Brady a hnutí ANO 2011 povede předseda oblastní organizace Martin Víteček nebo Simona Bierhausová. TOP 09 půjde do voleb pravděpodobně v čele s Martinem Hroškem, KSČM s Jaroslavem Čechem a KDU-ČSL by měl vést Josef Stiborský.

V čele kandidátky ODS stojí Marek Veselý. Ze zbylých stran půjdou do voleb tyto strany a uskupení: Romská demokratická strana, Opavané Nezávislí, Občané, Piráti, hnutí nezávislí Energie, hnutí Starostové a občané městských částí Statutárního města Opavy, hnutí Moravané a Slezané a Strana Práv Občanů.

Programy jednotlivých stran, hnutí a uskupení zatím dostupné nejsou.

Vítkov má o dvě strany více

Ve Vítkově naleznou voliči staré známé tváře i nová politická hnutí. V současnosti v zastupitelstvu figuruje pět stran, a to komunisté, lidovci, socialisté a dvě nezávislé strany. Letos se mají se svou kandidátkou přidat i třetí nezávislá strana, hnutí ANO, a Strana rovných příležitostí. Detailní soupisy ani oficiální jmenné seznamy samozřejmě dosud nejsou veřejně k dispozici.

Už nyní je ale jisté například to, že svou pozici bude hájit i dosavadní vítkovský starosta Pavel Smolka. „Zatím ve volbách vyhráváme, takže asi děláme svou práci dobře, a budeme samozřejmě kandidovat znovu," potvrzuje Pavel Smolka, který ve Vítkově tento rok uzavírá ve funkci starosty již čtvrté volební období.

V Kravařích doposud v zastupitelstvu seděli politici z celkem šesti stran, a to SNK Za Kravaře prosperující, Nová síla Kravař, ODS, ČSSD, KDUČSL a KSČM. Všechny strany chtějí své zastoupení obhájit, o posty se ale poperou ještě se stranou ANO 2011 a se zcela novou stranou Jistota. Ke komunálnímu klání se přihlásila i nezávislá kandidátka Šárka Nedělová.

V Hlučíně kandidují dvě nové strany

Zatímco při posledních komunálkách v roce 2010 v Hlučíně kandidovalo osm volebních stran, nyní se jejich počet ještě o jednu zvýšil. Kromě tradičních uskupení, mezi něž se řadí ČSSD, SNK Evropští demokraté, TOP 09, ODS, KDU-ČSL, KSČM a vítěz voleb před čtyřmi lety Náš Hlučín, přibyli Občané Hlučína a také ANO 2011.

V úterý se ve městě vylosují čísla pro označení pořadí volebních stran na hlasovacím lístku. Kandidovat budou i současný hlučínský starosta Pavol Kubuš a místostarosta Alfons Laňka. Poslední volby vyhrál Náš Hlučín s podílem hlasů 24,76% před druhými sociálními demokraty.

I nyní si strana neklade malé ambice. Na kandidátce naleznete hned několik známých jmen. Jedním z nich je například ředitel Správy SRA na Štěrkovně Petr Breitkopf. Při pročítání kandidátky samozřejmě narazíte i na další známější osobnosti města.

Hradec nad Moravicí bude mít nového starostu

Město se svědomitě připravuje na blížící se komunální volby. Chybět v nich nebude poslední vítěz volební strana Občané občanům. Dále můžeme zmínit také Za lepší Hradec, KSČ, KSČM, ODS, ČSSD, Nestraníky, KDU-ČSL a nováčka v podobě Hradecké pospolitosti.

Občané Hradce nad Moravicí mají jednu jistotu. V dalším volebním období jim rozhodně nebude velet současný starosta města Karel Hanák, jenž už nechce dále kandidovat. V posledním roce se potýkal se zdravotními problémy a zastupoval ho místostarosta Jan Špička.