„Skútry jsme pořídili hlavně pro územní strážníky v integrovaných obcích, jako jsou například Komárov, Podvihov a Hoštice. Ti jsou tak mobilnější a rychlejší než MHD,“ řekl mluvčí opavské městské policie Ivo Špičák.

Skútry však nejsou hlavním dopravním prostředkem, který využívají strážníci při dopravním dohledu. Městská police používá i kola, a to vždy od jara až do doby, než napadne první sníh. Jak potvrzuje mluvčí Špičák, opavští strážníci si pohyb na kolech nemohou vynachválit.

Bohužel to má i stinné stránky. „V uplynulých dnech se stala vážná dopravní nehoda, kdy jednoho našeho strážníka na cestě do Malých Hoštic auto přehlédlo a srazilo. Ten má teď nepěkně zlomenou ruku. K práci se vrátí nejdříve za tři měsíce,“ sdělil Špičák.

Městskou policii můžou Opavané rovněž vidět i na kolečkových bruslích. Ty jsou pro strážníky nutností při dozoru na obnovených nočních brusleních. „Občas také na in-linech provádíme kontroly cyklostezek. Jedná se tedy převážně o hlídkovou činnost,“ řekl Špičák.

O tom, že by se opavští strážníci přidali k městům, jakou jsou Pardubice, Ostrava či Brno, a zapojili do své služby i koně, se však neuvažuje. „Koně jsou skvělá věc při větších shromažďovacích akcích, jako jsou demonstrace, ale Opava je na ně moc malá,“ míní mluvčí.

Proti koním také svědčí i větší finanční náklady na pořízení a ošetřování, než je tomu u strážníky oblíbených skútrů.

Andrea Jarošová