I když byly opatřeny nálepkami siluet dravců, opeřence to příliš neodrazovalo. Naráželi do skla a umírali. Teď jim snad svítá na lepší časy, protože ve slezské metropoli byl spuštěn pilotní projekt nových, účinnějších polepů. Projekt bezpečnějších zastávek je součástí participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Získal podporu veřejnosti a jeho vize byla zrealizována.

Do participativního rozpočtu lze přihlásit v podstatě jakýkoli projekt, fantazii se meze nekladou. A mnohé z nich mohou být i velmi prospěšné, jako třeba ten s názvem Bezpečné zastávky, který autor podal v roce 2022 s cílem ochránit ptactvo.

Opavské projekty.
Změní se tvář Opavy? Z nových staveb zaujme městská čtvrť, aquapark či nový sál

I v Opavě se totiž stává, že pod zastávkami se nacházejí mrtví opeřenci, kteří se jim nestačili vyhnout. „Velké skleněné plochy představují nebezpečí pro volně žijící ptactvo obecně, protože ptáci sklo těžko rozpoznávají, a tak do něj narážejí. I podle předkladatele nápadu se jedná o prosklené přístřešky zastávek, které se nachází v okolí parků, v blízkosti polí. Ve většině měst České republiky i v Opavě, jsou prosklené přístřešky zastávek městské hromadné dopravy (MHD). Skla těchto zastávek jsou polepeny siluetami dravců, což bývá ale mnohdy neúčinné, neboť se jich ptáci až tolik nebojí a snaží se je obletět. Iniciativa má za cíl realizovat polep skel přístřešků nálepkami, jejichž vzdálenost nepřekročí deset centimetrů. V letošním roce byly vytipovány přístřešky poblíž parků a zeleně a architektem města byl navržen vzhled polepu zastávky, symbolizující heraldiku opavského městského znaku,“ vysvětluje Deníku Martin Kůs z tiskového oddělení Hlásky.

Otevření expozice obřího železničního modelu v Opavě. 23. září 2023.
VIDEO: Modelářský zázrak v Opavě. Prohlédněte si krásu obřího kolejiště

V Opavě se aktuálně nachází devětačtyřicet prosklených přístřešků MHD, které jsou v majetku města. Podle radnice by všechny měly být opatřeny polepy minimálně černých ptáků. Sedm zastávek se ale teď dočkalo nového vzhledu, který by měl ptáky jednak varovat před tím, aby se zastávce včas vyhnuli, jednak svým vzhledem odkazují i na město samotné, protože připomínají heraldické krokve. Některé z nich jsou červené, neboť červená je barvou Opavy.

„V letošním roce bylo polepeno celkem sedm přístřešků zastávek MHD, a to na ulicích Rolnická, Dohnálkova, na Krnovské přímo naproti budovy magistrátu, na zastávce Zimní stadion u Mendelova gymnázia, u penzionu Raketa Bowling v Krnovské ulici, na zastávce Střelnice v Městských sadech a dále v Jaktaři na zastávce STS,“ vyjmenovává Martin Kůs.

Burčáková stezka v Opavě, osmý ročník. 22. září 2023.
Největší burčáková akce roku ve Slezsku: v Opavě tekl lahodný mok proudem

Do budoucna by ale nemělo zůstat jen u těchto sedmi zastávek. „Realizaci polepu uvedených sedmi přístřešků lze brát jako pilotní projekt a město Opava chce v polepech pokračovat. Podle radního Popadince je prozatím rozhodnuto nejprve instalovat ony polepy s heraldikou opavského městského znaku,“ dodává Martin Kůs s tím, že nálepky na sedmi zastávkách vyšly radnici na sto tisíc korun.