Před několika dny kontaktovala redakci Opavského a Hlučínského Deníku devatenáctiletá Řekyně žijící v Soluni s prosbou o pomoc při hledání sestry, kterou nikdy v životě neviděla.

„Až v šestnácti letech jsem se dozvěděla, že má biologická matka byla Andrea Kozielová a já sama jsem se narodila v Ostravě. Hned po narození jsem byla dána na výchovu tátovi do Řecka," vypráví Konstantina Xwtidou, kterou vychoval Stelios Chotidis, který ještě než zemřel, prozradil své dceři, že její biologická matka žije v České republice, a dokonce že má Konstantina sestru.

ZTRÁTA DCERY I BYDLENÍ

Po porodu matka odvezla Konstantinu do Řecka za jejím otcem, kde se s ní loučila s tím, že už ji nikdy neuvidí. „Rodiče tehdy ještě počali mou budoucí sestru, kterou měla máma vychovávat v Čechách." Emotivní drama však v životě Andrey Kozielové pokračovalo i po návratu do České republiky.

Otec Kozielové totiž prodal všechen její majetek, a žena tak během krátké doby ztratila nejen dítě a střechu nad hlavou, ale nakonec i svou druhou dceru. Ta se narodila v roce 1998 v Opavě a dostala jméno Nikola Kozielová. „Ihned po narození byla dána do kojeneckého ústavu. Nyní už se určitě jmenuje jinak, protože její osvojitelé jí jméno jistě změnili," říká Konstantina, která přiznává, že pro své hledání má opravdu jen málo informací.

Pomoc při svém hledání zkoušela najít mladá Řekyně na sociálních sítích, ale doposud marně. Oslovila dokonce také Českou televizi a její pořad Pošta pro tebe, ale pátrání po sestře nebylo úspěšné. „Narodila se v Opavě a tak zkousím začít své hledání právě tady, ale je pravda, že už ji osud mohl zavát kamkoliv," říká Konstantina.

Malá Nikola se narodila v roce 1998, ale není jasné přesné datum, protože na matrice uvádějí jako možný měsíc září a podle matky se tak mohlo stát i v říjnu.

„Matka si datum nepamatuje a na matrice mi potřebné informace sdělit nemohou," vysvětluje dívka, která i přes to, že prakticky celý svůj život žije v Řecku, umí poměrně dobře česky.

„Svou sestru hledám proto, že je mi líto, že jsme tolik let nemohly být spolu. Já sama nemám žádné jiné sourozence. Moc bych si přála ji jednou poznat. Třeba sestra ani netuší, že je adoptovaná, ale to také bohužel nevím," dodala na závěr Konstantina.

Pokud máte nějaké informace o dívce, na kterou by seděl zmíněný životní osud, prosíme, kontaktujte nás na emailové adrese redakce.opavsky@denik.cz.

Petr Večeřa