Příběh Slezského bylinářství se začal psát, když bylo nyní pětačtyřicetileté Barbaře Masopustové pouhých 20 roků. Pracovala ve vyhlášeném bylinném obchodě v Ostravě a napadlo ji, že by tam mohla začít pracovat i Silvie, se kterou se znaly už dlouhá léta. V ostravském působišti získaly znalosti o bylinkách a chuť pomáhat.

„Já jsem v sobě cítila již od puberty veliké nutkání pomáhat lidem, i když v rodině to nikdo nechápal. Ale některá předurčení člověk má a nemůže se jim vyhnout,“ poznamenala Masopustová s tím, že vždycky byla rebelka.

Návrat domů

Po čase se Barbara i Silvie přesunuly do Opavy, kde v roce 2013 spolu otevřely svůj vlastní podnik. Ve Slezském bylinářství v ulici Na Valech tvoří vlastní bylinné čajové směsi. Kromě nich prodávají další přírodní doplňky a společně s dalšími pěti kolegyněmi radí Opavanům, jak tělu nejlépe pomoci dary z přírody.

Ceny pohonných hmot stoupají.
Ceny benzinu v kraji se na řadě míst vyhouply přes 40 korun. Dá se ale ušetřit

Jak vlastně taková konzultace vypadá? Bylinářka se se zákazníkem pobaví a zjistí podstatu jeho problémů. Zeptá se jej, jak žil v předchozím roce, v jaké je fázi života, jak se cítí. „Už na těch lidech vidíme, co je trápí. A v tomto kontextu jim pak navrhneme terapii,“ řekla Masopustová. Dodala, že lidem poskytují poradenství také on-line prostřednictvím svých webových stránek, ale komunikují i na profilu bylinářství na Facebooku a Instagramu.

Tělo čistí nepřetržitě bez našeho přičinění

S Barbarou Deník zavedl řeč na jarní očistu. Opavská bylinkářka ještě na úvod uvedla, že tělo se čistí samo, a to především skrze kůži, plíce, ledviny, střevo a játra. Toxicitu těla podle ní ovlivňuje mnoho faktorů, ale zejména je to stres a strava.“Tělo mnohdy nedokáže všechny odpadní látky odvést z těla pryč, protože mu chybí důležité nutrice, ti důležití hráči,” vysvětlila bylinářka.

Výstava Krása secese je pastvou pro oči i duši.
Muzeum Hlučínska ukazuje návštěvníkům půvab secese

Barbara Masopustová dává velký důraz na dobrý stav střeva před očistou. Uvedla, že až osmdesát procent populace nemá v pořádku právě střevo, které je důležité pro regeneraci. Pokud je střevo hodně propustné, toxiny nezadrží a krví putují zpět do těla. V jeho podpoře mají pomoci Omega 3 mastné kyseliny, zinek, vitamín A, a třeba také probiotika.

V momentě, kdy střevo správně funguje, lépe spolupracuje právě také s játry, které pak snáze toxiny z těla odvedou pryč. „Před samotnou regenerací těla lidem při návštěvě bylinářství pomůžeme zaléčit nejdříve střevo, aby pak detoxikace byla efektivní,“ shrnula.

Alergie a atopický ekzém

Jaro je podle Barbary speciální čas, protože jdeme z nitra a klidu do dynamičtějšího období. Síla jara dává impulz k novému životu a bere s sebou vše nepotřebné. Tělu tak na jaře podle ní dáme jasný řád, ve kterém funguje po zbytek roku. „Energii tělu tedy v tomto období dodáme vhodnou stravou, a právě bylinkami,“ dovysvětlila Masopustová.

Nejvíce po zimním období lidé řeší alergie a atopický ekzém. Po zimě je tělo nejen vyčerpané, ale vliv na něj má také odkládání spánku na pozdější dobu, neustálý tlak na výkon, namísto klidu, který bychom si v zimě měli dopřát.

„Máme málo světla a pobýváme hodně uvnitř. Tělu je třeba pomoci již v chladných měsících, aby člověk do jara naskočil s větší radostí a nebylo pro něj tak únavné,“ vysvětlila bylinkářka.

Největší síla prvních klíčků

K jarní regeneraci se podle Masopustové nejvíce hodí divoce rostoucí rostliny, jelikož první vyrašené klíčky mají největší sílu. Na jaře je podle jejích zkušeností vhodné pít kopřivu, pampelišku list i kořen, bršlici kozí nohu, artyčok, ostropestřec mariánský, měsíček, ale i řepík, který však na jaře v přírodě není.

„Pokud mají lidé problémy s lymfou, tak je dobrý svízel syřišťový, celík zlatobýl na podporu funkce ledvin,“ rozvedla bylinářka.

Anketa Moravskoslezská sestra roku proběhne i letos.
Anketa Moravskoslezská Sestra 2024 právě odstartovala. Hlasovat můžete i vy

Pokud chceme tělo dobře podpořit, kromě bylinek bychom se podle Barbary měli zaměřit i na to, co jíme. Lidé by podle ní měli konzumovat co nejméně průmyslově zpracovanou stravu. Základem je také omezení cukru, smaženého jídla a alkoholu.

Na začátku jara je důležité jíst více ovoce, zeleniny a to, co má zelené listy. Tím se podle bylinářky pomůže tělu k pročištění. S konzumací těchto plodin by se pak mělo pokračovat v průběhu celého roku.

Generální úklid

„Je to stejně jako s přeplněným šatníkem, do kterého už nejde nic přidávat. Když z něj ubereme jen dva kousky oblečení, generální úklid z toho nebude. Ale když jej protřídíme a nic nepřidáme, změna nastane. Stejně to je i s naším tělem, kterému tak odlehčíme, aby už nebylo tolik přetížené a játra nemusela čistit pořád dokola,“ vysvětlila na příkladu Barbara Masopustová.

Právě játra spolu se žlučníkem a slezinou jsou orgány, které podle bylinkářky po zimě trpí nejvíce. A znovu opakuje, že na jejich podporu je důležité přidat do stravy bylinky a změnit jídelníček.

Exotické destinace budou nově dostupné přímo z mošnovského letiště. Na snímku ostrov Mauricius.
Exotika přímo z ostravského letiště! Thajsko a Mauricius již brzy v nabídce

Nakonec se Deník zeptal, čím se projevuje nedostatečné čištění organismu od toxinů. Slezská bylinkářka odpověděla, že pokud toxiny neodcházejí z těla pryč, může se to projevovat například únavou, bolestí těla, ale také psychickými problémy.

„U detoxikace musí člověk postupovat chytře. Různé reklamní slogany jsou chytlavé, ale mnohdy bez smyslu, a mohou člověku dokonce ublížit,“ zdůraznila na konec. Její Slezské bylinářství najdete v Opavě Na Valech 27. Otevřeno mají ve všední dny od 9 do 17 hodin.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Investiční podvody jedou v kraji závratným tempem. Policie radí, jak nenaletět

Zdroj: HZS, ZZS a Policie Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje