VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sestřička Kordulka: Nebyla jsem ani zámožná, ani vzdělaná

OPAVA -Zažila hrůzy minulého režimu, přesto nezahořkla

29.8.2007
SDÍLEJ:

Sestřička Kordulka. I přes úctyhodných devadesát let je usměvavá a plná elánu.Foto: DENÍK/Martina Rybková

Internace řeholních řádů a nedávné odhalení pamětní desky v Hradci nad Moravicí těmto obětem minulého režimu, to jsou události, o kterých naše redakce před nedávnem několikrát informovala. Protože čtenářské ohlasy na zveřejněné texty i fotografie byly značné, rozhodli jsme se vyprávět vám životní osudy hlavní protagonistky tohoto neveselého příběhu. Řeholní sestřička Kordulka, jedna z obětí internace, se narodila na Opavsku, a i přes všechny překážky, které ji život postavil do cesty, na svůj rodný kraj nezanevřela a vrátila se nazpět. Nyní žije v klášteře Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské v Opavě.

Maminku nepoznala

Kordulka, vlastním jménem Anna Heidrová, se narodila roku 1916 v Kravařích-Dvořisku jako nejmladší z pěti dětí. Ona i její sourozenci si prošli těžkou zkouškou. Svou maminku bohužel nepoznala, podlehla nemoci krátce po porodu. Otec nezůstal s dětmi sám a podruhé se oženil. Jeho nastávající přivedla do rodiny sedm svých ratolestí. Pak přišla válka a otec musel narukovat. „Když druhá maminka viděla tu bídu, dostala strach, že se nedokáže o všechny děti postarat,“ říká sestřička Kordulka a dodává: „Sestra musela ve svých třinácti odejít do služby k sedlákovi do Komárova. Také bratr šel do služby, a dnes již devadesátiletá, stále usměvavá a vitální sestra Kordulka se ocitla u své tety ve Velkých Hošticích. Ta ji vychovala. Jak zaznělo doslovně ze sestřiččiných úst: „Kdyby mě teta nedržela na uzdě, kdo ví, jestli bych se vůbec stala tím, čím jsem dnes.“

Starala se o děti německého sedláka

Sestřička potvrdila, že v době jejího mládí byla veliká nezaměstnanost a bída. „Nebyla jsem ani vzdělaná, ani zámožná,“ říká. Postupem času se věk podepsal také na tetě, nebyla na tom po zdravotní stránce zrovna nejlépe. „Musela jsem jít do služby, abych ji alespoň trochu finančně vypomohla,“ říká sestřička a upřesňuje: „Starala jsem se o děti německého sedláka.“ To ji přimělo, aby se naučila cizí jazyk, ten ovládá dodnes. Poté pracovala ještě jako uklízečka v nemocnici U Rytířů. „Vůbec by mě nenapadlo, že se jednou stanu řeholní sestrou,“ nechala se slyšet. Osud tomu ale chtěl, a tak se z nemajetné prosté dívky stala služebnice Boží. Nemocnice U Rytířů byla v minulosti velkým zdravotnickým centrem. „Byla tady interna, ortopedie, gynekologie a další oddělení,“ vyjmenovává sestřička.

Sestra Božena byla také řeholnicí

Starší Kordulčina sestra Isidora (uprostřed) byla také řeholnicí.Také její o pět let starší sestře Boženě doktor doporučil, že by se měla poohlédnout po lehčí práci, než je ta u sedláka. Božena, která později přijala jméno Isidora, se tedy stala rovněž členkou Řádu Panny Marie Jeruzalémské a působila v téže nemocnici. U Rytířů strávila Kordulka šest let, poté pracovala v Novém Jičíně. Po padesátém druhém roce, tedy po již zmíněné internaci řeholních řádů, byly sestry rozvezeny do nejrůznějších zařízení, dokonce i do továren. „Vydobyly jsme si, aby nás dali tam, kde nás bude zapotřebí, kde budeme moci pomáhat bližním,“ říká. A tak se ocitla v domově důchodců ve Vlčím Poli u Mladé Boleslavi. Tam se spolu s dalšími řeholními sestrami obětavě starala o stařenky a stařečky. Další ze sester pracovaly například v řádových či státních nemocnicích, starobincích, vyučovaly v obecných a městských školách, někde dokonce i v mateřských školách.

Veselá společnost, veselý život

Kordulka (vlevo) v mládí hrála ochotnické divadlo ve Velkých Hošticích.Sestra Kordulka miluje veselou společnost. Důkazem toho je fakt, že za mlada hrála ve velkých Hošticích ochotnické divadlo. „V nemocnici U Rytířů nás bylo dvacet děvčat, služebných, rozpomíná se. „Tenkrát byla doba veselejší, v nemocnici jsme si spolu s pány doktory nejednou uspořádali maškarní ples,“ dodává. Také k hudbě má velice blízko. Jak potvrdila jedna z blízkých příbuzných, umí sestřička krásně zafoukat na harmoniku.

Po převratu v roce 1989 se stejně jako všem lidem, i řeholnicím otevřela cesta na západ. Vytouženým cílem, ostatně jako každého katolíka, je navštívit Řím. „Tam jsem se po dlouhých letech opět potkala se sestrami, které dříve pracovaly v Opavě, ale byly odsunuty,“ vypráví. Dále se podívala do Tyrol, Rakouska, Německa. „Viděla jsem hodně věcí a zažila krásné chvíle,“ říká a vzápětí dodává: „Doma je ale přece jenom doma.“

Duši máme od Boha

„Modli se a pracuj,“ tak zní sestřiččino životní krédo. Jak sama říká: „Rodiče nám dali tělo, ale duši máme od Boha, věříme v něj, on nám dává cíl.“ Sestra Kordulka je velmi skromná, a to i přesto, že se může pyšnit tím, že ji přijal sám papež Jan Pavel II. i další politici v zahraničí. Jak uvedla její příbuzná: „Láska k bližnímu jí poskytla jak přízeň prostých lidí, tak lidí vysokoškolsky vzdělaných. Věta, která vystihuje jak věk, tak její povahu, zní: „Není kumšt být starým, ale ve stáří zůstat mladým,“ říká se smíchem.

Podle dostupných informací bylo před 2. světovou válkou jen u nás, tedy v Opavě, Bruntále, Vrbně pod Pradědem, Uničově, Andělské Hoře a několika dalších místech Moravy více než dvě stě sester patřících do kongregace Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské. Nyní obývají opavský klášter pouhé tři tyto služebnice boží.

29.8.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 81 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ -KA POTRAVIN - DOPLŇOVÁNÍ ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Křesťanová Marie, tel.: 603 879 412, e-mail: oko.krestanova@volny.cz. , Vzdělání nerozhoduje, praxe výhodou. (nejedná se o práci s penězi - pouze doplňování zboží), Pracoviště Hradec nad Moravicí, nástup ihned, pracovní doba 7-12 hod.. Pracoviště: Oko-hradec s.r.o., Opavská, č.p. 687, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Marie Křesťanová, +420 603 879 412.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 130 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Koudelka Karel Ing., tel: 553 794 109, 553 794 413, životopis zašlete na e-mail: kralova@hssro.cz, info@hssro.cz., Střední odborné vzdělání s výučním listem., Pracoviště: Opava-Komárov, nástup ihned.. Pracoviště: Hornoslezská společnost s.r.o., Ostravská, č.p. 76, 747 70 Opava 9. Informace: Karel Koudelka, +420 553 794 109.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/KA - VNITRODOPRAVA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP sk. "C+E", profesní průkaz. Praxe není nutná. , Nástup možný ihned. Nutný dobrý zdravotní stav. Předem volat a domluvit si schůzku. Vnitrostátní doprava v rámci celé ČR, zpravidla každodenní návraty. Požadujeme solidní jednání. , Kontakt: Radoslav Jaroš, tel. 606 238 811. Pracoviště: Radoslav jaroš, Pod Poštou, č.p. 1204, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Radoslav Jaroš, +420 606 238 811.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 14 800 Kč

Ošetřovatelé v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14800 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Žaludová Pavla, tel. 553 797 082, e-mail: reditel@seniorcentrumslavkov.cz., SOU, praxe nerozhoduje, požadujeme bezúhonnost. Mzda od 14 800 do 22 000 Kč podle délky praxe, 3 - směnný provoz (práce také o víkendu). Nabízíme příjemné prostředí, 5 týdnú dovolené, závodní stravování, příspěvek na dovolenou., Pracoviště Slavkov, nástup ihned.. Pracoviště: Domov pro seniory seniorcentrum slavkov, příspěvková organizace, Zámecká, č.p. 66, 747 57 Slavkov u Opavy. Informace: Pavla Žaludová, +420 553 797 082.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lysá hora, červenec 2018. Výstup na vrchol Beskyd absolvují každoročně statisíce turistů.
26

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Další ročník tyčkařské exhibice na Dolní náměstí v Opavě.
46

Tyčkařskou exhibici na Dolňáku ovládl Jan Kudlička

Problémy koupališť na Opavsku? Opilí a oblečení návštěvníci

Plovárny na Opavsku se potýkají s opilými návštěvníky a také s lidmi, kteří do bazénu vlezou oblečení. Počty těchto hříšníků ovšem nijak závratně vysoké nejsou.

Opava se připravuje na Boleslav ve Skuhravého Jablonci

Podle historických statistik patří Mladá Boleslav k oblíbeným soupeřem opavských fotbalistů. Není to tak dávno, co nováček FORTUNA:LIGY loupil ve městě škodovek v rámci semifinále MOL cupu. Tehdy se pod nečekaným vítězstvím podepsali gólově Jurečka s Helebrandem, oba patří i do současného týmu.

V Bredě představí nabídku různých volnočasových aktivit

Třetí ročník Veletrhu volnočasových aktivit neboli Aktivity den se blíží. Akce, kterou pořádá Opavský a hlučínský deník ve spolupráci s Obchodním centrem (OC) Breda&Weinstein, proběhne v pátek 31. srpna v době od 10 do 17 hodin v prostorách opavské Bredy.

Výzva nastávajícím maminkám

Hola, hola, mocný internete, našla by se mezi vámi (a známými známých) jedna těhotná maminka, která má termín na přelomu listopadu a prosince? Která by navíc byla ochotná opakovaně pohovořit o svých strastech a slastech požehnaného stavu, o tatínkovi, jak se těší a tak podobně?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT