Kormoráni jsou jako úhlavní nepřítel číslo jedna známí už dlouhou dobu. Většinou opavské vody navštěvovali v období podzimu a zimy a přilétli sem z oblasti Baltu. Teď už se našla ale určitá uskupení, která se na opavských vodních plochách a tocích usadila natrvalo.

„V současnosti sídlí taková uskupení na Hartě a Kružberku," uvedl hospodář opavské pobočky Českého rybářského svazu Miroslav Kiszka. Situace je o to vážnější, že se tento pták rozmnožuje a jeden kormorán za den spořádá půl kila ryb.

K tomuto známému nepříteli rybářů se ale v poslední době přidal další, a to méně známý. Je jím vydra, která je rovněž jako kormorán chráněná. „U kormorána je ryba zásadně jen potrava, pro vydru je lov bohužel i zábava a někdy toho vyloví víc, než vlastně potřebuje," dodává Miroslav Kiszka.

U vydry je ten problém, že v přírodě nemá přirozeného nepřítele, takže její výskyt není nijak korigován. Za poslední dobu byl její výskyt zaznamenán v Raduni, v Hradci nad Moravicí nebo v Brance u Opavy. Soukromí chovatelé u menších vodních ploch často používají elektrické ohradníky, při velikosti Moravice je ale něco takového nereálné. „Zkrátka je to pro nás v tuto chvíli neřešitelný problém," uvádí Miroslav Kiszka.

Dalším nepřítelem jsou pytláci. Ani jejich výskyt není nijak vzácný a často se vyrazí rybařit bez průkazu. „Zrovna pár dní zpátky byl jeden pytlák chycen na Moravici. Jedná se pouze o přestupek, trestný čin musí být nad pět tisíc, takže jeho počínání bude řešit magistrát," vysvětluje Miroslav Kiszka a dodává: „Je to o morálce lidí. Je to jako vlézt někomu do zahrady a očesat mu strom."