Ty neutichají, třebaže od nálezu uplynul ve čtvrtek měsíc. Redakce se o tom přesvědčila tento týden přímo na místě.

Vše začalo 15. července, když dělníci při výkopových pracích v místě, kde se právě buduje přístavba místní školy, našli kosti. Nevěděli si s nimi rady, a tak zavolali archeology. Ti ohledali místo nálezu a antropoložka učinila na místě předběžný závěr: pravděpodobně se jedná o kosterní pozůstatky ženy, ale nelze ani vyloučit, že se jedná o ostatky dvou lidí.

„Společně s kostmi byla nalezena také bota, ve které byly i kosti chodidla. Bota byla dámská, i když poměrně robustní. Rozhodně se ale nejednalo o vojenskou obuv. Z toho všeho bylo možné usoudit, že se nejedná o pozůstatky německých vojáků padlých v druhé světové válce, ač si to mnozí místní lidé myslí," uvedl archeolog Jindřich Hlas z Národního památkového ústavu Ostrava.

Tím však záhada nekončí. Když měla antropoložka určit stáří kostí, všimla si určitých znaků svědčících pro mladší než válečné stáří, kosti byly ještě poměrně pružné a pevné. Jejich stáří bylo předběžně odhadnuto na možných třicet čtyřicet let. A to byl moment, kdy archeologové přivolali kriminalisty.

„Těm jsme nález předali, abychom nezamezili vyšetření případného trestného činu," řekl Jindřich Hlas s tím, že si je vědom spekulací, které mezi mnohými lidmi z Darkoviček a Hlučína stále přetrvávají.

„Později po předání místa nálezu policii jsem se dozvěděl, že v budově školy měl být na konci války lazaret a za ním prý byla jáma, kam se ukládali mrtví. Z toho, co jsme ve výkopech v místě nálezu na ploše třicet krát třicet centimetrů nalezli, ale nic nenasvědčovalo, že zmíněný hromadný válečný hrob byl zrovna zde," pokračoval archeolog.

close . zoom_in

To se však lidem z Darkoviček, s nimiž jsme hovořili, nezdá Jedním z nich je Josef Pekárek, který ve škole pracuje jako školník a údržbář. „Myslím, že to novodobé kosti nejsou. Byly tam objevené také patrony, kousky látky i prsten s iniciálami LG (na snímku výše), což prý byl znak určité letecké vojenské skupiny," míní pan Pekárek. Jeho soused odnaproti Vilém Onderka se přidává: „Ty kousky látky připomínají zbytky vojenské uniformy. A co ty náboje?"

close Alois Weiss zoom_in O tom, že se jedná o kosti německých vojáků padlých v druhé světové válce je přesvědčen také Alois Weiss (na snímku). Je mu dvaaosmdesát let, a byť byl v době války ještě chlapec, hodně si pamatuje.

„Já jsem ročník jednatřicet, tedy poslední ročník, co zůstal doma a nemusel narukovat. Pamatuju si, že v roce 1945 byl ve škole lazaret. Spíš to byla jakési sběrné místo raněných vojáků, které pak převáželi do lazaretu v Hlučíně," vzpomíná pak Weiss a dodává, že v Darkovičkách byli převážně mladí němečtí vojáci ve věku kolem osmnácti let. „U školy museli někoho pochovávat a koho jiného než padlé vojáky," míní Alois Weiss.

Komu patří kosti? Záhada je objasněna

Dohadům ohledně nalezených kosterních pozůstatků je konec. Včera učinili opavští policisté za případem tečku. Jejich tiskový mluvčí René Černohorský na dotaz naší redakce uvedl, že vyšetřování a konzultace s archeology ukázala, že se sice jedná o torza těl z období druhé světové války, nicméně nebyli to vojáci, ale civilisté.

Zajímavá je i další věc: „Nejedná se rovněž o původní hrob, ale o návoz. Ostatky byly na místo navezeny společně se zeminou," zdůraznil René Černohorský s tím, že policisté případ odložili. Ostatky byly uloženy u pohřební služby v Hlučíně a budou pohřbeny na místním hřbitově.