Opavskému městskému koupališti bylo v polovině září uděleno zvláštní ocenění v celostátní soutěži Hledáme TOP AQUA zařízení 2014, kterou pořádá Asociace bazénů a saun ČR ve spolupráci s projektem Aquamanie.

Opavská plovárna obdržela cenu Za příkladnou péči o historickou a kulturní památku. Soutěže se zúčastnilo třiačtyřicet zařízení z celého Česka a porota mezi nimi vybírala ty nejlepší. Zástupci hodnotící komise opavskou plovárnu navštívili v průběhu sezony celkem dvakrát, a to v utajení a bez předchozího ohlášení.

„Komise se chovala jako běžní návštěvníci, včetně toho, že si zakoupila vstupenky," popisuje postup poroty provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek. Prohlédla a ohodnotila všechny veřejné prostory a teprve poté kontaktovala vedení koupaliště s doplňujícími dotazy.

A jaká je vlastně historie opavské plovárny?

Úplně první koupaliště bylo v Opavě vystavěno v roce 1875 v Mlýnské strouze, které ovšem bylo přístupné pouze mužům. Plovárna však v roce 1895 vyhořela a nová byla postavena v Rybářské ulici s odděleným provozem pro muže a ženy.

V roce 1929 vyhrál návrh na nové městské koupaliště projekt opavského architekta Otto Reichnera. Stavba koupaliště s budovou s převlékárnami, restaurací a dalším zázemím a bazény, včetně skokanského můstku, skluzavky, sprch nebo dětského brouzdaliště, proběhla v letech 1930 až 1931.

Stála téměř pět milionů československých korun. Ještě v létě téhož roku ji navštívili první hosté.

Stavba byla tehdy hodnocena jako „nejkrásnější a nejmodernější lázně v zemi moravskoslezské" a superlativy rozhodně nepřeháněly. Jednou z dominant plovárny se také stala socha vodníka sochaře Josefa Obetha, která je vyrobena ze supíkovického mramoru a nad dětským bazénem ční dodnes.

V roce 1974 byla plovárna zapsána na seznam novodobých kulturních památek ČR.

Po revoluci město Opava provedlo na koupališti řadu rekonstrukcí tak, aby vyhovovalo současným hygienickým, užitným a dalším vlastnostem a zároveň nezměnil původní dobový charakter funkcionalistické stavby. Původní kapacita činila tři tisíce lidí, v současnosti areál pojme až o dva tisícce návštěvníků více.

I když letošní léto příliš návštěvníkům koupaliště nepřálo, rozhodně má plovárna, která letos oslavila již třiaosmdesáté narozeniny, své věrné příznivce. „Já na koupaliště chodila už jako malá a stále je to skvostná stavba, která si podobnou cenu zaslouží," říká s úsměvem sedmasedmdesátiletá paní Božena Mišurová.

Zajímavosti o opavském koupališti· Návštěvnost 2014: 27 103
· Návštěvnost 2013: 40 831
· Nejvyšší návštěvnost roku 2014: 2 601 lidí (20.července)
· Koupaliště v provozu od roku 1931
· Rekonstrukce bazénu 1996
· Rekonstrukce hlavní budovy 2007
· Jednorázové vstupné 60 Kč