Za letošní prázdniny by se deštivé dny daly spočítat na prstech jedné ruky, zato těch tropických bylo nesčetně. Pro provozovatele koupališť to znamená sezonu, jakou dlouho nepamatují.

Nejlepší sezona za devět let

„S radostí mohu konstatovat, že na městském koupališti v Opavě jsme v letošní sezoně zaznamenali nejvyšší návštěvnost za posledních devět let. V průběhu letní sezony si na opavské koupaliště našlo cestu přes 46 tisíc návštěvníků," uvedl provozně-technický náměstek Technických služeb v Opavě Martin Girášek.

Dodává, že v loňském roce bylo teplotně nadprůměrných dnů jen pár, což se jednoznačně odrazilo na návštěvnosti. Pro představu v loňském roce opavské koupaliště zaevidovalo 27 103 návštěvníků, v roce 2013 jich bylo 33 tisíc a v roce 2012 dokonce jen 18 tisíc.

Vedení koupaliště však neusíná na vavřínech, a již nyní už má v hrubých obrysech naplánovanou příští sezonu. „Myslím, že již teď můžeme prozradit, že budeme chystat pro návštěvníky novinky a překvapení," uzavřel Martin Girášek.

Otevřeno každý den

Kromě velkého zájmu návštěvníků provozovatelům ke kladným číslům přispěl i fakt, že mohli mít otevřeno prakticky každý den. „U nás sezona trvala od začátku června až do září prakticky nepřetržitě, což tu nebývalo zvykem," pochvaloval si provozovatel koupaliště v Píšti Lukáš Hluchník.

Ten koupaliště převzal do svých rukou minulou sezonu a čísla týkající se návštěvnosti se podle jeho úsudku nedají srovnat. Loňský rok přesahují až čtyřnásobně.

Na rozloučenou s létem

„Špatné jméno se získává snadno, napravit reputaci je už obtížnější, takže jsme měli před sebou kus práce. Očividně se nám ale povedla. Jsem rád, že lidi přilákala i řada kulturních akcí, jako bylo vítání léta nebo noční koupání," doplnil Lukáš Hluchník s tím, že tento pátek od 20 hodin chystají letní kino na rozloučenou s létem. Promítat se bude film Marečku, podejte mi pero.

Stejně jako na mnoha jiných koupalištích ještě v Hradci nad Moravicí nemají čísla za letošní sezonu spočítána, jsou s ní ale spokojeni. „Ještě nemáme spočítány výsledky, ale už nyní můžu říct, že sezona byla jako jinde nadprůměrná. Otevřeno bylo prakticky pořád," uvedl za koupaliště v Hradci nad Moravicí Jiří Hanák.

Léto si pochvalují i v Bolaticích.

„Určitě byla sezona lepší než v loňském roce. Skončila teprve předevčírem, takže ještě nedisponuji přesnými výsledky. Návštěvníci k nám přicházeli nejen z Bolatic, ale z širokého okolí. A také hodně z Polska," uvedla vedoucí koupaliště v Bolaticích Sabina Heisigová.

Ve Vítkově koupaliště opraví

Z nadprůměru oproti ostatním koupalištím nevybočil ani Vítkov.

„Konkrétní čísla k dispozici nemám, ale s jistotou mohu říct, že návštěvnost byla několikanásobně vyšší než jiná léta," uvedl za Technické služby ve Vítkově František Vrchovecký s tím, že na zdejší koupaliště nechodili pouze Vítkované, ale i občané z širokého okolí a hlavně okolní dětské tábory.

I tady se provozovatelé snažili nalákat občany přes nejrůznější kulturní akce od Otevírání léta až po vyhlášenou Vítkovskou lávku.

Pokud vše půjde podle plánu, na Vítkovany by v příštím roce mohla čekat velká změna. Vedení města by totiž rádo zdejší koupaliště opravilo. „Nyní se zpracovává potřebná dokumentace, do zastupitelstva by tento návrh měl jít v listopadu. Už nyní je ale jasné, že rekonstrukce by stála okolo desíti milionu korun," dodal František Vrchovecký.