Pokud takové dilema řešíte, nejste v tom sami. Své o tom ví například jedna z bývalých opavských zastupitelek. Její jméno je redakci známo, nicméně ona chce v tomto případě kvůli svým sousedům zůstat v anonymitě.

„Minulý týden po ránu jsem otevřela okno a větrala peřiny. Bylo krásně, svítilo slunce, vzduch byl čistý. Odskočila jsem si do obchodu, ale to jsem neměla dělat. Soused odnaproti zatopil, z komína se mu valil černý kouř a já toho měla plný barák. Vím, že topí vším, co doma najde, včetně plastů," uvedla.

Sama dobře ví, že ho může nahlásit úředníkům životního prostředí, stále však váhá. „Nejsem žádná donašečka, je mi to odporné. Zkusím si se sousedem znovu promluvit, ale když mě zas pošle do háje, asi mi nic jiného nezbude. Vždyť kvůli němu nemůže dýchat celé naše okolí," říká.

Podobně jako ona by se měli zachovat i další Opavané, kteří kvůli sousedům nemohou otevřít okna. Nabádá je k tomu vedení opavské radnice s tím, že nejdříve by se lidé měli pokusit o domluvu. Pokud nepomůže, pak se mohou o pomoc obrátit na odbor životního prostředí nebo na městskou policii.

Podle slov náměstka primátora Dalibora Halátka (SOS pro Opavu), který má životní prostředí ve své kompetenci, nemusíte uvádět své jméno, pouze adresu domu, z něhož se opakovaně valí páchnoucí kouř. „Budeme to evidovat a pracovníci odboru životního prostředí si na znečisťovatele došlápnou," vyzývá Halátek. Jak konkrétně? „Písemným upozorněním a poté na základě provedených důkazních šetření i finanční sankcí," upřesnil náměstek.

Radnici k takové výzvě vedl fakt, že minulý rok měl jednapadesát dnů, kdy byl v Opavě překročen limit pro polétavý prach. Ten činí padesát miligramů na metr krychlový. A protože to bylo vždy jen těsně nad tuto hranici, magistrát se domnívá, že největší podíl na tom mají lokální zdroje, a to z 35 až 40 procent. „V Kateřinkách to mohou dělat tři až čtyři komíny rodinných domků. Ty zaneřádí celou lokalitu. Zbytek dělá doprava a to, co neovlivníme," pokračuje náměstek.

Kdyby údajně komíny rodinných domků na území Opavy, přestaly kouřit, hodnoty polétavého prachu by byly hned o několik stupínků nižší. „Velké komíny to nedělají. Například Opatherm jede na plyn, z jeho komína stoupá pouze bílá pára. Ta obsahuje sice jiné škodliviny, ale prach v ní není," doplnil náměstek Halátek.

Aktuální stav naměřených koncentrací škodlivin v ovzduší můžete najít zde