Úterý bylo posledním dnem, kdy si mohli kuřáci ještě naposledy zajít do svých oblíbených podniků a zapálit si cigaretu bez toho, aniž by jim hrozila několikatisícová pokuta. I já jsem této šance využil a vydal se v odpoledních hodinách do centra města.

V teplém letním počasí bylo cítit něco ve vzduchu. Nebyla to však pouze přicházející studená fronta, ale hlavně cigaretový kouř. Ten vycházel zpoza zastřešených zahrádek na Dolním náměstí.

NENÍ TO ÚPLNÝ KONEC

Přestože zákon stanovuje přísná pravidla pro vnitřní prostory restauračních zařízení a barů, venkovní zahrádky tvoří výjimku.

„Už ani nevím, kolik let kouřím. Ještě do pozdních devadesátých let jsem zažil, že se kouřilo téměř všude. Nikdo to neřešil. Neberu si to osobně, spíše mi to přijde jako neférové jednání státu vůči malým a středním podnikatelům. Ti si často zakládají právě na kuřácké klientele, která se k nim ráda vrací," sdělil Zdeněk Pálenský své dojmy ze zákona, který začal platit o několik hodin později.

Po vstupu do Caffé Es baru už automaticky vytahuji cigaretu z krabičky. Zde kuřákům dopřáli ještě několik posledních chvil bez postihu. Sotva si stihnu zapálit, už ke mně kráčí barman. Popelník staví na stůl se slovy: „Dnes bohužel naposledy."

ODZVONÍ TAKÉ NOČNÍMU KLIDU NA ULICÍCH?

Blíží se půlnoc a s přáteli jsem se přesunul do klubu Jam. Více pověstný kuřácký podnik v Opavě snad neexistuje. Čas ubíhá a stejně tak počet cigaret v krabičce. Nikdo z nás se nedívá na hodinky a vtom přijde obsluha: „Pánové, je čas! Prosím dokuřte a další cigaretu si už musíte dát venku." Je půlnoc a jedna minuta.

Uvnitř Jamu je prázdno. Nahoře před podnikem to ale žije. „Lituji všech lidí, kteří bydlí poblíž nočních barů. Ti budou zažívat velice nepříjemné chvíle v okamžiku, když se před dveřmi podniku sejde sto lidí na cigaretku," poznamenal k zákazu Jiří Kolář, který klub Jam bez cigaretového kouře zažil úplně poprvé. Ostatně jako všichni přítomní.