Tak je to tady. Diskuse, jestli v restauracích pouze oddělit kuřáky od nekuřáků, nebo zda kouření úplně zakázat, je u konce. Vláda svůj názor jednoznačně vyjádřila návrhem zákona, který poputuje do poslanecké sněmovny, a který mimo jiné zakazuje kouření v restauracích. Poslanci z Opavska pro návrh ruce zvednou.

„Kouření v uzavřených prostorách považuji za rizikové pro nekuřáky. V zahraničí je takový zákaz už celkem běžný," říká Václav Klučka (ČSSD).

„Jako nekuřák jsem pro zákaz, třebaže chápu obavy ze strany majitelů malých restaurací hlavně na vesnicích," míní Miroslav Opálka (KSČM).

Stejný názor má i bolatický starosta a člen poslanecké sněmovny Herbert Pavera. „Myslím, že zákaz kouření v restauracích může přispět ke snížení počtu kuřáků," věří Pavera (TOP 09).

Ruku pro schválení zákona zvedne také Martin Sedlář (ANO). „Zákaz podpořím, protože jde o celosvětový trend a Česko by nemělo zůstat stranou," tvrdí.

Dalším politikem, který návrh podpoří, je Vladimír Plaček (ČSSD). „Z pohledu lékaře je mé stanovisko jasné - jsem pro zákaz. Jsem sám sváteční kuřák, ale v uzavřené místnosti bych si nikdy nezapálil," konstatuje senátor Plaček.

Provozovatelé restaurací z Opavska jsou ale rozpačití, někteří s návrhem přímo nesouhlasí. To je případ Miroslava Josefuse z kravařské Hospůdky na hřišti. Kvůli zákazu by sice hospodu zavřít nemusel, jeho hosté by podle něj byli proti.

„Rozhodně s tím nesouhlasím. Myslím si, že v hospodách by se mělo kouřit. Mou klientelu tvoří starší lidé a důchodci. V životě už si něco odpracovali a nyní si chtějí cigaretu pěkně v klidu u piva užít," mínil Miroslav Josefus a jedním dechem dodal, že jeho podnik by zákaz existenčně neohrozil: „Ušetřil bych, protože prostor by se nemusel tak intenzivně odvětrávat. Na cigaretách také hospoda nevydělá.

Jsem pro, ať se to zavede tam, kde se jí. My však točíme pivo, k tomu máme nějaké tyčinky a arašídy, nevidím tedy důvod, proč by to u nás bylo nutné."

Provozovatel opavské restaurace U Bílého koníčka Luděk Kyjovský neví, co od tohoto případného kroku má očekávat. „Startovní čára bude pro všechny stejná. Podle mého ten, kdo si bude chtít zajít na pivo, tak si na ně jednoduše zajde. Momentálně nevím, jestli nás to může nějak existenčně ohrozit, zda by nastal nějaký významný odliv naší klientely," uvedl Luděk Kyjovský a ještě pokračoval:

„Na toto téma jsem totiž slyšel spoustu názorů. Někteří do hospod, kde se kouří, nechtějí chodit kvůli tomu, že je tam zakouřeno, a někteří do nekuřáckých hospod nejdou, jelikož si tam nemohou zapálit. Bude to mít svá pro a proti."

Podobný názor má i Roman Filip z opavského Musicclubu 13. „Nelíbí se mi, že mi někdo říká, jak mám podnikat. Jako nekuřákovi mi ale záměr nevadí," řekl.