Letní počasí hraje do karet jak provozovatelům restaurací a kaváren, tak jejich kuřácké klientele. Venkovní zahrádky v centru města i mimo něj se plní už krátce po druhé hodině odpolední. Skoro to vypadá, že mnoho z místních obyvatel tráví veškerý svůj volný čas pouze na terase svého oblíbeného podniku.

Co je však na první pohled patrné, je změna složení zákazníků oproti minulým rokům. Nad nekuřáky jasně převažují kuřáci. Ti se snaží využít ještě několika měsíců svobody, které jim zbývají. S příchodem podzimu se mnoho z nich chystá setrvat raději doma nebo v provizorních domácích klubovnách, ve kterých nehrozí, že by je někdo za kouření pokutoval.

„Je to velký nezvyk, i když věřím, že v létě to mnoho lidí ani tak nevnímá. Jsem rád, že si mohu zakouřit alespoň na zahrádce. Této šance určitě využívá drtivá většina všech kuřáků ve městě. V mém oblíbeném podniku je bohužel venkovní zahrádka brána jako jeho součást, kouřit se tam tedy nemůže ani venku. Musel jsem si najít nové místo.

Ale i to asi na podzim opustím a začneme se s kamarády scházet doma nebo v jejich provizorních klubovnách," podělil se o své postřehy Jaroslav Kolář, který kvůli protikuřáckému zákonu přestal chodit do svého oblíbeného podniku.

Podnikatelé napříč celou republikou se snaží vymyslet způsob, jak si svou kuřáckou klientelu udržet i nadále. V ostravském Fóru Nová Karolína vznikla jedna z prvních kuřáren v Moravskoslezském kraji. V Praze nebo Olomouci vznikly kuřácké kluby Libertas smoke ´n´ taste club.

Zářivým majákem naděje pro opavské kuřáky se stal Club Gabriel na Dolním náměstí. Zde se můžete dobrovolně rozhodnout, zda si vyřídíte klubovou průkazku, díky které můžete ve vnitřních prostorech tohoto podniku kouřit, nebo zda setrváte bez ní. Pokud jste členy klubu, pak vám nehrozí žádný finanční postih kvůli porušování zákona.

„Já sice nekouřím, ale mnoho mých přátel ano. Nový zákon se mi zdá nesmyslně nastavený. Jasně znevýhodňuje nejen kuřáky, ale hlavně provozovatele podniků. Ti by měli mít právo svobodné volby, které jim umožní rozhodnout se, zda bude jejich podnik kuřácký či nikoliv.

Naši zákonodárci si asi při vymýšlení nového zákona spletli pojmy demokracie a autokracie," shrnula své dojmy Pavla Novotná s tím, že protikuřácký zákon funguje v sousedních zemích na zcela odlišných principech.

Jak se stanete členem klubu?

Po vstupu do Clubu Gabriel musíte zamířit na bar. Tam požádáte obsluhu, zda byste se mohli stát členem klubu. Na výběr máte mezi celoživotním a jednorázovým členstvím. V první variantě zaplatíte 50 korun a obdržíte průkaz vystavený na vaše jméno. Ve variantě druhé zaplatíte 20 korun a získáte tak jednorázovou pásku.

Obsluha si napíše vaše osobní údaje, které jsou k založení členství nutné. Mezi ně patří vaše celé jméno a bydliště. Tyto údaje následně potvrdíte vlastnoručním podpisem a v té chvíli se už stáváte členem klubu.

Noční klid se zatím výrazně neporušuje

Při procházení noční Opavou jsme nezaznamenali žádný případ porušování nočního klidu. Před podniky se fronty hlučících kuřáků nevyskytovaly. K viděni sice byly skupinky kuřáků s nápoji v ruce, ti však vedli běžnou konverzaci. Tuto situaci potvrzuje také tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová:

„Zákon je v platnosti teprve krátkou dobu, takže shrnující statistické údaje ještě nemáme. Mírné zvýšení porušování nočního klidu jsme zaznamenali na ulici Englišové. Rozhodně však není situace v současné době nijak zvlášť alarmující."

Hlučín: Kuřáci jsou pod větším dohledem

Nový zákon o zákazu kouření dorazil i do Hlučína. Městská policie se více zaměřuje na hlídání prostranství kolem barů.

Prozatím se ve městě neobjevily žádné větší stížnosti na porušování nočního klidu. Zákon je však v platnosti teprve několik dní. „Strážníci Městské policie Hlučín mají za úkol bedlivěji kontrolovat okolí restaurací, zda kuřáci venku například hlukem neobtěžují okolní obyvatele, nebo nedělají nepořádek. Žádné stížnosti tohoto druhu jsme ale nezaznamenali. Věříme, že kuřáci v našem městě k sobě dokážou být ohleduplní," říká starosta Hlučína Pavel Paschek.

Městská policie sice musela první červnový víkend řešit porušování nočního klidu, spojitost s kuřáky se však nepotvrdila. „Lidé si stěžovali na hluk ze zahradní restaurace krátce po 22 hodině obyvatelé sídliště OKD. V souvislosti s kouřením před hospodami a restauracemi se žádné stížnosti neobjevily," sdělil velitel Městské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Místní podniky na kuřácké zákazníky myslí a své venkovní prostory vybavují popelníky. Zvýšené pracovní nasazení zatím nemají ani úklidové čety technických služeb. Obavy o odhazování velkého množství nedopalků cigaret se nepotvrdily.