Jejich společná expozice, na níž se podílí také další šperkař Jiří Broš a fotografka Lenna Barrie, nese název Chlapská záležitost.

Abychom si objasnili důvod, proč se kováři spřáhli s uznávanými osobnostmi našeho šperkařství, musíme se vrátit do Zlatých Hor. Právě v místním muzeu věčného rebela a legendy českého zlatokopectví Zlatokopa Henryho se milostovičtí kováři Ondřej Géla, Stanislav Holík, Jan Balner a Jan Braunš setkali s Karlem Votipkou.

Slovo dalo slovo a najednou budou vystavovat v Praze.

„Synovi Zlatokopa Henryho Patriku Hořelicovi se líbila naše díla. Totéž platí v případě Karla Votipky. Domluvili jsme se, že bychom mohli něco vystavit dohromady," vysvětloval jeden ze členů Kovárny Milostovice, Ondřej Géla. Na expozici, která, mimochodem, v Galerii KusKovu bude probíhat od středy 14. května až do 13. června, se návštěvníci pokochají velkým společným dílem.

„Chtěli jsme udělat něco jako poctu českému zlatokopectví. U nás v dílně jsme vytvořili velkou rýžovací pánev, která má v průměru téměř metr a půl. V ní je otisk obličeje. Šperkař Jiří Broš na ni dodá podpis Zlatokopa Henryho vyrobený z mosazi. Karel Votipka pak přispěje speciálním prstenem.

Všechno to má symbolizovat sen všech zlatokopů. Šlo o nápad Patrika Hořelici," pokračoval.

Milostovičtí kováři se v naší metropoli vytasí i s dalšími jedinečnými kousky ze své sbírky. Návštěvníci mohou obdivovat například rodinu draků. Vystaven bude otec i matka. Dále pak půjde o model býčí sochy a plastiky pojmenované Trója. „Budeme tam mít i další věci. Některé si mohou lidé koupit. Nechci říkat, o jak moc prestižní výstavu půjde. Na toto téma se dá diskutovat spíše až po ní. Záleží, kolik přijde návštěvníků, jaký ohlas exponáty vzbudí a tak dále," vysvětloval Ondřej Géla.

Své šperky zde představí třeba i Karel Votipka. Přední český šperkař je svými výrobky doslova proslulý. Nejenže působí originálně na těle daného člověka, ale samostatně mohou fungovat i jako komorní plastiky. V lidech mohou vzbouzet různé asociace.

Není divu, že když Votipka v roce 1999 vystavoval u newyorské galeristky Helen Drutt, jedna z jeho broží padla do oka bývalé ministryni zahraničních věcí USA, která má české kořeny, Madeleine Albrightové: „Pro mě osobně to jsou nádherně řemeslně zpracované věci. Jeho šperky mi samy o sobě připomínají budovy, nábytek a podobně."

Lidem chybí ukradení mravenci

Kováři z Milostovic o sobě naposledy dali vědět před několika měsíci, kdy se na kruhový objezd před ostravskou radnici instalovala jejich plastika koně a důlního vozíku, která se pyšní názvem Pocta hornictví. Toto dílo v Ostravě vzbudilo obrovskou vlnu emocí. Jedněm leží v žaludku a druzí ji obdivují. Ondřeje Gély se nešlo nezeptat, jestli víří vášně i s odstupem času.

„Jak kde. Třeba v Opavě se setkávám hlavně a především s pozitivními reakcemi. Jsou ale také lidé, pro něž je to jen kupa šrotu. Naposledy mě zaujal komentář hlavního architekta města Ostravy, jemuž se líbí, že tato plastika vyvolala tak velkou diskuzi," poznamenal jeden z milostovických kovářů.

Ještě předtím Kovárna Milostovice řešila o dost nepříjemnější věc. Někdo totiž ukradl plastiky mravenců umístěné před restaurací v Novém Dvoře. Před nedávnem Ondřeje Gélu a spol. překvapil její majitel, jenž je oslovil s nečekaným návrhem: „Přivezl nám do Milostovic kámen, po němž mravenci jako by lezli. V současnosti už vypátrání zlodějů není příliš reálné. Každopádně nám řekl, že lidé byli na mravence zvyklí a že jim chybí.

Požádal nás, abychom je vyrobili znovu. Nám to lichotí a nejspíš se do toho pustíme. Daný prostor ovšem bude muset být daleko lépe zabezpečen."

Petr Dušek