Na hradě Helfštýn, kde se Hefaiston každoročně koná, Ondřej Géla, Jan Braunš, Stanislav Holík a Jan Balner také loni prokázali své vysoké kvality. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Helfštýnský kastelán Jan Lauro je dokonce povolal na svou tvrz, aby zde udělali výstavu.

„Pro nás to je samozřejmě čest. Během ledna začneme vše připravovat. Návštěvníkům chceme ukázat Dračí rodinu," popisoval jeden z milostovických kovářů Ondřej Géla, jenž se během vánočních svátků dokázal naladit na tu správnou pracovní vlnu a pustil se do věcí, na které delší dobu neměl čas.

„Snad od osmnácti let dělám na šachových figurkách. Jde o souboj Sparty proti Tróji. Mám už ukované pěšáky obou armád a taky koně. Vánoce jsem vlastně tak trochu oslavil touto prací. Klidný jsem měl i Silvestr, abych byl na Nový rok svěží," pokračoval.

Vyhlášené plastiky mravenců, vytvořené Kovárnou Milostovice, v loňském roce sice někdo odcizil z prostoru před restaurací v Novém Dvoře, Ondřej Géla a spol. však před nedávnem dostali příležitost si tak trochu spravit chuť. Objednávka přišla až z Francie.

Jedna z místních stavebních firem má ve znaku pět mravenců. Zbytek si už lze snadno domyslet. „Měli jsme za úkol ukovat znak. Nakonec to byla skutečně zajímavá práce. Vymýšleli jsme, jak to provedeme, a rozhodli jsme se, že si necháme vyrobit velký dřevěný rám, který měl rustikální nádech.

Do něj jsme vsadili mravence a celé to vypadalo, jako by pracovali na výrobě okna," upřesňoval jeden z milostovických kovářů, k němuž se také dostaly ohlasy na dílo přímo z Francie. „Mělo to být velké překvapení k desátému výročí firmy. Když to prý odhalili, někteří Francouzi plakali dojetím," mínil dále.

Na závěr jsme se nemohli nezeptat na to, jaký vývoj nabraly události okolo sochy s názvem Pocta hornictví, která se nachází před ostravskou radnicí. Jedná se o mystickou bytost stvořenou z koně a důlního vozíku. V Ostravě vzbudila velkou vlnu emocí. Názory se samozřejmě rozdělily do dvou proudů na zastánce a odpůrce.

„Poslední dobou je klid. Socha bude dál stát na svém místě. Zatím nejsme domluveni na žádném termínu, kdy by měla být demontována. Uvidíme, co bude dál," uzavřel Ondřej Géla.