A že se bylo na co koukat.

Program odstartoval už v sobotu. Své umění předvedla celá řada vynikajících řemeslníků. Nechyběli ani zástupci Kovárny Milostovice, kteří své výrobky představili v jedné zámecké místnosti na nádvoří. Návštěvníci se tak mohli pokochat pohledem na precizně ukované mravence, zakládajícího člena dračí rodiny a mnoho dalších předmětů.

„Tahle věc mi dala skutečně hodně zabrat. Trvalo několik týdnů, než jsem nastudoval skladbu býčího svalstva tak, abych jej mohl vykovat a vše navíc vypadalo dynamicky," popisoval nám jeden z milostovických kovářů Ondřej Géla sochu býka. Naší redakci udělal krátkou prohlídku, při níž jsme se seznámili s jednotlivými vystavenými kousky.

I když některé byly opatřeny cenovkou, zdaleka ne všechny se daly koupit. „Například onen býk a samice draka jsou neprodejní. Mají pro mě nevyčíslitelnou hodnotu," dodal.

Setkali jsme se například i s hitem květnové výstavy v Praze, která nesla název Chlapská záležitost a proběhla v Galerii KusKovu. Milostovičí kováři společně s předními českými šperkaři Karlem Votipkou a Jiřím Brošem vzdali hold legendě českého zlatokopectví Zlatokopovi Henrymu.

Vyrobili rýžovací pánev, v níž se nacházel otisk dlaní a obličeje. Nechyběl ani Votipkou vyrobený prsten a Henryho podpis z mosazi z Brošovy dílny.

Cílem hradeckého sympozia bylo ukování velké svatební brány. Každý kovářský tým přispěl nějakým komponentem. V případě Kovárny Milostovice šlo o loďku, která měla symbolizovat jakousi cestu manželstvím. Na nádvoří to začalo pořádně žhnout v sobotu po poledni, kdy kováři začali zahřívat uhlí a rozpalovat své výhně.

Pokud jste vydrželi až do večera, naskytl se vám nádherný pohled na noční kování, k čemuž přispělo i teplé letní počasí. Odvážlivci, a to klidně i z řad nejmenších, se mohli o složitostech kovářského řemesla přesvědčit na vlastní kůži. Pod dozorem mistra jim bylo rozžhaveno železo, které pak kladivem opracovali na kovadlině.

Celou akci měl pod palcem odborník na slovo vzatý Zbyněk Pechál, který je známý český kovotepec. Každým rokem mimochodem tepe reliéfy na kovářském setkání na hradě Helfštýn.

Petr Dušek