Kdo by očekával, že se kriminálníci specializující na krádeže dřeva z lesů nyní probírají z „letního spánku" a začnou před zimou řádit, mýlil by se. „Víceméně se dá říci, že podobné případy řeší policie rovnoměrně během celého roku. A letos máme naopak ještě menší počet hlášení, než tomu bylo v minulých letech," říká Dagmar Schindlerová z opavské policie.

Nicméně, jak sama potvrzuje, není jisté, že všechny krádeže bývají nahlášeny. Kromě toho jsou tu i další okolnosti zkreslující celkové statistiky. Někdy se kupříkladu nejedná o krádež v pravém slova smyslu. Při nejistých hranicích lesů se může stát, že majitel jednoho porostu přitěží omylem několik stromů z lesa patřícího někomu jinému.

V takovém případě se vše řeší občanskoprávní cestou. Někde se pak třeba nemusí dozvědět o krádeži i celé měsíce, a to díky rozlehlosti lesů.

To je mimo jiné příklad borů na Vítkovsku. Podobný případ se odehrál i v minulých dnech na území Nové Zálužné, kdy se zjistilo, že si neznámý pachatel přivlastnil nezákonně až 150 kubíků nakáceného dřeva uloženého tady na dvou lesních skládkách. Stalo se tak přitom někdy v období mezi 1. červnem až 23. říjnem.

Ve zmíněném případě dosáhla škoda 80 tisíc korun, a proto se již jednalo o trestný čin. Stává se ale, že zloději často jen pokácejí dva nebo tři stromy, škoda činí pouze pár tisíc a policie vše řeší jako běžný přestupek.

Dle nahlášených případů tedy údajně letos krádeží dřeva ubylo. Ve společnosti Opavská lesní a. s. je však přesto dané ožehavé téma evidentně tabu. „Nechceme se k tomu nijak vyjadřovat. My si to řešíme v rámci firmy a jsou to interní záležitosti," nechali se slyšet zástupci zmíněné firmy. Také Opavská lesní a. s. přichází každoročně vinou nenechavých rukou některých lidí o desítky i stovky tisíc v ukradených stromech a dřevě.

Proto, ačkoli má být tento rok ve znamení úbytků obdobných případů, tak rozhodně ani zde nemůže být o pocitu klidu ani řeči.