V minulosti stromky mizely například i z lesů na Vítkovsku nebo Budišovsku. Momentálně zde však žádné zloděje neregistrují. Do jisté míry se na tom projevila i skutečnost, že kusy vhodné pro vystavení v obývacím pokoji jsou zde k nenalezení.

„Naše volně dostupné smrky mají nažloutlou barvu, lidem se do domácnosti nehodí, a proto by je ani nekradli. Kdysi ke krádežím ve větší míře docházelo. To ale bylo kupříkladu před dvaceti lety," vysvětloval správce vítkovských lesů, které spadají pod Lesy ČR, Jiří Groda.

Smrkům se nedaří

Podobnou zkušenost mají také v Budišově nad Budišovkou. „Smrky u nás v posledních letech chřadnou. Souvisí to i s větším suchem, proto žloutnou. Není to ale záležitost pouze Budišovska či Vítkovska, ale celé severní Moravy. Smrk zde zkrátka odchází," vysvětloval jednatel společnosti Lesy Budišov nad Budišovkou Miroslav Dušek.

Ne všichni jako vánoční strom preferují smrk. Zloději však na Opavsku v hledáčku nemají ani jiné druhy. „Před několika lety jsme vysadili i jedli, ale ta ještě nemá dostatečnou výšku k tomu, aby někdo vůbec uvažoval o její krádeži. Třeba borovice se pak v našich končinách příliš nevyskytuje," pokračoval Miroslav Dušek.

Žádné případy v souvislosti s ukradenými vánočními stromky neevidují také policisté, a to ani na jiných místech Opavska. „Zatím nic takového hlášeno nemáme. Také v minulých letech v období Vánoc nedocházelo ke krádežím. Samozřejmě i letos budeme hlídkovat v okolí lesů a v případě, že někdo bude odjíždět s podezřelým nákladem, bude zastaven a zkontrolován, jaký je původ stromu a podobně," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Ten připustil, že i při převozu stromku například ze supermarketu, se vyplatí mít u sebe účtenku: „Kontroly můžeme provádět také ve městech. Policisté při nich zjišťují, zda stromy nepochází z trestné činnosti."

Byť konkrétně na Opavsku není třeba zavádět speciální opatření, na některých místech se proti zlodějům dokáží účinně bránit. „Někde sázejí například na nátěry a nástřiky. V přírodě si člověk ničeho podezřelého nevšimne, když se ale strom poté nachází v místnosti, kde je například čtyřiadvacet stupňů, začne silně zapáchat," doplnil na závěr Jiří Groda.