Konzulární dny se v Kravařích konají již osmnáctým rokem. Pravidelně se uskutečňují na jaře a na podzim, letos výjimečně pouze na podzim.

„Chystala jsem se odjet pracovat do Ameriky. Můj otec německé občanství i pas vlastnil a napadlo mě si jej vyřídit také. Například proto, že sehnat v zámoří práci by s německým občanstvím šlo snáze," uvedla Jana Beranová z Opavy. Podobně jako ona přemýšlejí i další.

O to, aby nemuseli se svými žádostmi jezdit až do Prahy, se před 18 lety postaral nynější zastupitel kravařského městského úřadu Josef Melecký, který konzulární dny ve městě organizuje.

„Jedná se o aktivitu Velvyslanectví Spolkové republiky Německo (SRN). Jejich vstřícné gesto spočívá v tom, že přijíždějí do Kravař, „rozbijí tady svůj stan" a mají úřední hodiny zde. Po jeden a půl dne pak vyřizují nejrůznější záležitosti, se kterými se na ně lidé obracejí.

Nejedná se přitom jen o občany Opavska, jezdí sem lidé od Těšínska až po Šumpersko, Novojičínsko nebo Bílovecko," vysvětlil Josef Melecký.

Nejde-li Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. I tak by se dal krok pracovníků pražského konzulárního oddělení pojmenovat. Kravaře jsou jediným městem v zemi, kde se konzulární dny konají. „Je to unikát. Myslím, že pokud by i jiná města v České republice chtěla a vyvinula aktivitu k jejich pořádání, velvyslanectví by jim asi vyšlo vstříc," pokračoval.

Konzulární dny jsou primárně určeny pro přijímání žádostí o vystavení německého cestovního pasu, tedy již pro držitele německého státního občanství, to se na nich ale nevyřizuje. „Kromě toho ambasáda vystavuje také německé rodné listy a poskytuje poradenství v různých oblastech rodinného práva. Řeší třeba ale i záležitosti kolem rozvodů, možnostech studia v německy mluvících zemích," uvedl Josef Melecký.

Standardní doba pro vyřízení německého pasu je čtyři až pět týdnů, i tady se však dá zajistit jeho expresní vydání do jednoho týdne, samozřejmě za další poplatek.

Podstatné je, že všichni, kteří na konzulární dny se svými žádostmi přijdou, budou během nich odbaveni. „V Praze by takovou jistotu neměli. Důvodů, proč si lidé německé pasy vyřizují, je tisíc. Samozřejmě ekonomické zájmy v 90. letech vyvolaly takovou tu první vlnu zájmu, byl to velký boom," vyprávěl Josef Melecký.

I on si je dobře vědom toho, jak velký krok velvyslanectví vzhledem ke konání konzulárních dní v Kravařích činí. „Chtěl bych Velvyslanectví SRN poděkovat, samozřejmě v čele s jeho excelencí velvyslancem. Za tu dobu, kdy se touto problematikou intenzivně zabývám, se jich vyměnilo několik.

I přesto však konání konzulárních dní stále povolují. Je to obrovská vstřícnost a podaná ruka obyvatelům, kteří si toho nesmírně váží. Stovky žadatelů jsou důkazem toho, že to tehdy bylo správné rozhodnutí," doplnil Josef Melecký.

Konzulární dny v roce 2016úterý 6. září: 8.30 - 12 hodin, 13 - 17 hodin
středa 7. září: 8.30 - 11 hodin
místo konání: Buly aréna
Více informací se zájemci mohou dozvědět na internetových stránkách města Kravaře, případně se mohou obrátit na Josefa Meleckého na čísle 602 502 478.