Odpust v Kravařích, to jsou čtyři dny, na které se lidé těší prakticky po celý zbytek roku.

„Je to spojeno i s tím, že dojde k setkání přátel a vzdálených rodin nejen z celého Česka, ale i z Německa nebo Rakouska. Dochází tak vlastně k tomu, že rodáci se vracejí a mají nádhernou příležitost se podívat, co je ve městě nového, co se změnilo a naopak také přijdou s nápady, co by se dalo udělat lépe," uvedl kravařský zastupitel a rodák Josef Melecký.

KRAVAŘSKÉMU ODPUSTU DOMINUJÍ ATRAKCE

Nedílnou součástí Kravařského odpustu jsou pouťové atrakce, bez kterých si akci nikdo nedovede představit. Mezivodky se změní v trochu menší Matějskou pouť, plnou zhruba čtyřiceti více i méně rafinovaných kolotočů, poskytujících radost i adrenalin, dvacítky malých kolotočů pro děti, střelnic i kolem čtyř set stánků s jarmarečním zbožím a nezbytným občerstvením.

Jejich provozovatelé i majitelé atrakcí se na místo konání už v předstihu každoročně sjíždějí ze všech míst a dobře si své placy hlídají. Není divu, vždyť kravařskou akci považují za největší na celé Moravě a druhou největší akci svého druhu v republice.

ODPUST JE KATOLICKÝ SVÁTEK A SOUVISÍ S ODPUŠTĚNÍM HŘÍCHŮ

Kravařský odpust probíhá vždy od pátku do pondělka nejbližšího 24. srpnu. Datum je svátkem sv. Bartoloměje, jednoho ze dvanácti Ježíšových apoštoů. V dobovém tisku je zaznamenáno, že oslava se datuje od vysvěcení kostela, ke kterému došlo před 120 lety.

Její průběh tehdy zajišťovali trhovci a pouliční prodavači, kteří se koncem srpna do Kravař sjížděli z tehdejšího Pruska i Rakousko-Uherska. „Vše vrcholí nedělní mší svatou v kostele svatého Bartoloměje. Ve mně se momentálně mísí pocity hrdého občana i zastupitele, člověk chce vyjádřit své soukromé potěšení a zároveň je třeba přijmout i zodpovědnost.

Skvělé také je, že přijíždějí představitelé našich partnerských měst a my máme tu čest je u nás přivítat, což samozřejmě přispívá k prohlubování dobrého vztahu s nimi," uzavřel Josef Melecký.

Odpustový maraton doběhne do cíle v pondělí koncerty Slezské kapely, který začíná v 16 hodin, Voxelu a doplní ho DJ Mirek Komárek. Zářivou tečku za letošní slavností udělá megaohňostroj.