Asi nejskloňovanějším slovem na kravařském zastupitelstvu se opět stal tamní aquapark. Ve městě stojí od roku 2008 a jeho majoritním vlastníkem je Buly Aréna, která naopak celá náleží zastupiteli Aloisi Hadamczikovi (SNK Za Kravaře prosperující) a jeho rodině. Město pak vlastní tři osminy aquaparku.

Ředitel zařízení Vít Odstrčil zastupitele požádal o přiklepnutí částky 850 tisíc korun, za které by se koupil nový řídicí systém. Původní je již zastaralý, od roku 2015 se na něj nevyrábějí náhradní díly, a pokud by přestal fungovat, hrozilo by i zavření aquaparku. Opozičním zastupitelům se však záměr příliš nezamlouval, upozorňovali zejména na nedostatečně připravené podklady.

„My nemáme v ruce nic, je to jen slovně řečeno. A také jde o to, proč máme celou částku hradit my, když jsme jen tří osminový vlastník. Pro příště vyžaduji písemné podklady,“ konstatoval například Milan Rostek (ČSSD). Zastupitele zajímalo, v jakém stavu se systém aktuálně nachází a také proč má stát pořízení nového 850 tisíc korun.

Ministři (zleva) Jiří Mílek, Adam Vojtěch a Robert Plaga.
Ohlédnutí Deníku: I v Opavě si ministři v demisi podávali dveře

„Částka vychází z průzkumu trhu, osobně jsem to zjišťoval. Chci předejít tomu, aby se aquapark uzavřel kvůli nefunkčnímu řízení,“ uvedl Vít Odstrčil a následně jej ještě doplnil kravařský místostarosta Andreas Hahn (ODS): „Těch 850 tisíc se dávalo už loni do rezervy. Projekt není potřeba, jde jen o výměnu technologií. Nyní se připravuje výběrové řízení.“

Někteří však požadovali, aby ředitel zařízení přišel s žádostí právě až po ukončení řízení a také s podrobnějšími materiály, čemuž nasvědčovalo i konečné hlasování, kdy zastupitelé peníze aquaparku neschválili. Vše se tak bude nejspíše znovu projednávat na příštím zasedání.

MÍSTO BAZÉNU SKLAD KACHLIČEK?

A na něm přijde možná řeč také na další bod. Tím se zastupitelé zabývali poté, co jej jako doplnění programu navrhl Milan Rostek a sice, jaké bude další působení města ve sdružení s Buly Arénou.

Netradiční módní přehlídka v Ostrožné ulici.
OBRAZEM: Ostrožná zažila netradiční módní přehlídku. Podívejte se!

„Jde o poměr spoluvlastnictví na aquaparku. Smlouva mezi městem a Buly je zralá na změnu podmínek. Klidně ji vypovězme, bude tam roční lhůta, která oběma stranám poslouží k vytvoření nových podmínek pro město,“ vysvětlil svůj záměr Milan Rostek.

Slova se poté ujal Alois Hadamczik, podle kterého je běžné, aby město sport, kulturu i život v obci aktivně podporovalo. „Ti, co nejvíc kritizují, nedali do sportu ani korunu. Dejte si výpověď, udělejte si, co chcete. Pokud se sdružení rozpadne, přijde majoritní vlastník, který určí, jak to bude dál. A můžeme tam mít třeba sklad kachliček. Jediné, co uděláte je, že vezmete lidem to, co jsme jim my postavili a sehnali. O dalším osudu by mělo rozhodnout až nové zastupitelstvo. Nenechám se od vás urážet. Dejte aquaparku výpověď, jiná smlouva ale nebude,“ hovořil rozhořčeně směrem k opozici Hadamczik a označil jejich vystupování za populismus. Načež Herbert Kahler (Jistota) poznamenal, že je šťastný ten podnikatel, kterému na jeho živobytí přispívá město.

Vrah osmiletého dítěte si dnes u ostravského krajského soudu vyslechl trest.
Bratrovrahovi z Budišova byl trest potvrzen

Starostka Monika Brzesková (SNK Za Kravaře prosperující) i další zastupitelé zmínili, že rozhodování o setrvání ve sdružení není na místě, protože nejsou k dispozici žádné materiály a důležité podklady.

„Bavili jsme se o tom už v únoru. Tehdy jste přislíbila pracovní jednání v této věci. A město si podle mých zjištění mělo nechat zpracovat i vnitřní analýzu,“ oponoval starostce Milan Rostek. Ta mu zprávu potvrdila, leč analýza prý ještě podle ní není hotová. Ke slovu se dostal i městský právník, jenž konstatoval, že případný spor by se řešil podle občanského zákoníku.

Potřebných jedenáct hlasů ale návrh Milana Rostka nakonec nezískal a město tak ve sdružení s Buly zůstává.

Ilustrační foto.
Rájem motorkářů v Moravskoslezském kraji je Opavsko
Vzrostlé lípy lemují cestu z Radkova do Dubové už téměř dvě stě let.
Lipová alej v Radkově bude obnovena