Prostory kravařského zámku se během uplynulého víkendu nesly ve znamení atmosféry blížících se svátků vánočních. Příjezdovou cestu lemovaly desítky stánků, a kdo by si myslel, že kolem sobotního poledne nebude problém zaparkovat, možná by se zmýlil.

I v době oběda zde totiž proudily davy návštěvníků jak místních, tak i přespolních. A kromě češtiny nebyl vůbec žádný problém zaslechnout rovněž polštinu.

„Tuto událost si nenecháme nikdy ujít. Osobně navštěvuji akce podobného charakteru teď před Vánoci často. Byla jsem s rodinou také na nedávném Adventu na Zemědělce v Opavě. Když to srovnám, v Opavě sice bylo více lidí, ale tady na zámku to má pro mě nějaké větší kouzlo.

Líbí se mi, že se zabaví i děti, třeba v dílničkách nebo vyráběním svíček tady na nádvoří,“ popisovala své dojmy jedna z návštěvnic Alena Bitomská, která s rodinou do Kravař přijela z Hlučína.

Kromě zámku samotného byla často doslova v obležení také zámecká kaple. V ní byly k vidění nejen výrobky z paličkované krajky, o které se postaral Klub paličkované krajky z Bohuslavic, ale třeba i salónní hudební hodiny s polyphonem, u nichž se řada příchozích fotografovala. Projít jednotlivými místnostmi zámku byl někdy úkol téměř nadlidský.

K zakoupení zde byly vánoční ozdoby, dekorace, svícny, baňky a další zboží. Na jedné z chodeb pak mohli lidé obdivovat výstavu betlémů.

K dokreslení atmosféry nechyběla ani hudební vystoupení jako třeba cimbálová muzika z Háje ve Slezsku, Silesian Brass Quintet nebo Slezská kapela.

NECHYBĚL ANI STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ

Vánoce na zámku však v sobě skrývaly také charitativní podtext. V jedné z místností byl totiž opět nazdoben takzvaný strom splněných přání. Na něm visely papírky s dárky, o které si napsaly děti z nedalekého dolnobenešovského Klokánku.

A kdo tedy chtěl, mohl si pohodovou vánoční atmosféru zpříjemnit i pocitem, že pomohl někomu potřebnému.

„Myslím, že je důležité si v tomto předvánočním shonu udělat chvíli čas. Jako třeba já. Místo pečení cukroví jsem dnes vyrazila tady na kravařský zámek a vůbec toho nelituji, atmosféra je výborná a tak to má podle mého názoru být,“ mínila nejen za sebe, ale dost možná i za další stovky návštěvníků zámku jedna z nich, Petra Balarinová.