Hladina řeky Opavy, která dosáhla třetího stupně, tedy stavu ohrožení, již podle slov mluvčí povodí Odry Šárky Vlčkové stagnuje či klesá.

Podle měřicího čidla překročila hranici třetího stupně o 23 centimetrů a podle představitelů města Kravaře hrozilo možné zatopení domů. V noci ale i tam rozvodňěný tok přestal stoupat a obavy se nenaplnily.

Ve čtvrtek ráno se v Kravařích hladina pohybovala nad limitem třetího stupně už jen o devět centimetrů.

„V úterý ráno, to ještě tak hrozné nebylo, ale situace se zhoršovala. Voda se rozlila na louky, pak i k lidem domů. Mluvilo se o evakuaci, snad už bude dobře,“ přál si jeden z kravařských občanů Miroslav Josefus.

V Opavě celou noc dění sledoval Krizový štáb. „Naše hlídky společně s hlídkami městské policie a hasičů celou noc aktivitu na tocích monitorovaly. Situace v Opavě se stabilizovala, hladina vody mírně klesla a nenastaly žádné mimořádné události. I nadále však povodňový štáb zůstává v pohotovosti, protože voda řeky Opavy se stále drží v úrovni 3. povodňového stupně," řekl primátor a velitel Krizového štábu Tomáš Navrátil.

Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, je podle vodohospodářů na řece Opavě v Držkovicích, v Opavě a Děhylově. Na podobné úrovni je Polančice v Polance nad Odrou.

"Hladina Opavy nyní stagnuje či klesá, Polančice klesá," řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Dodala, že na šesti místech platí druhý stupeň a na 14 první.