Již pošesté se do Kravař sjeli přeborníci v házení noži a sekerami. Slezský turnaj v hodu nožem a tomahawkem se letos poprvé konal v Olšinkách. A nebudeme daleko od pravdy, když prohlásíme, že to tu vypadalo skoro jako na Divokém západě.

Ostří chlapi, kteří uměli bravurně s noži i tomahawky. Zálesáci nabízející nože roztodivných tvarů a vlastností, které vám nezachytí ani detektor kovu, protože jsou z buvolího rohu. Mohli jste tu potkat soutěžící v maskáčích i v kovbojském oblečení. Vládla tu družná a přátelská atmosféra a bylo poznat, že sem pravidelně jezdí staří známí a užívají si to.

Turnaje pořádají od jeho vzniku manželé Rostislav a Jana Antoníčkovi. „Letos přijelo okolo 35 účastníků a mezi nimi šest žen. Počasí sice moc nevyšlo, pršelo nám, ale závody proběhly tak, jak měly," uvedl Rostislav Antoníček.

„Máme tu i mladé, kteří se věnují novému způsobu házení říká se tomu bezotáčkové házení," dodal s tím, že on sám je spíš příznivcem klasického házení.

Házení nožů i seker se Rostislav Antoníček věnuje více než dvacet let. Spolu s manželkou založili Klub netradičních sportů, který turnaj každoročně organizuje. Mezi rozhodčími nechyběl František Olbort zvaný Fery, přeborník a učitel házení nožem a tomahawky. Dorazil sem z Kačic u Kladna.

„Pomáhám organizátorům jako rozhodčí. Občas ještě veřejně vystupuji. V Pelhřimově mám dvanáct zápisů do české Guinnesovy knihy rekordů. Hážu v podstatě vším, co má hrot. Manželku jsem například obházel během dvou minut pětapadesáti hřebíky," dodal s úsměvem.

Házení se věnuje od roku 1964. „Tehdy u nás v televizi poprvé dávali film Sedm statečných. Začínal jsem se zavíracím nožem," dodal Fery Olbort.

Že nejde o jednoduchou záležitost, jsme si mohli vyzkoušet na vlastní kůži na cvičných terčích. Z několika pokusů se do dřeva zahryzl jen málokterý nůž. Obě kategorie turnaje, hod nožem i tomahawkem, vyhrál Standa Havel z Českého ráje.