Radní se rozhodli třídit odpad už koncem března a obyvatelé zmíněných ulic k tomu dostali popelnici navíc. Do ní ukládají jen přírodní produkty v podobě listů, skořápek, slupek, trávy i celých rostlin nebo drobné větve, odpad z kávy a čaje či piliny. Odvoz těchto biopopelnic se po týdnu střídá s odvozem popelnic s komunálním odpadem. Nekončí však na skládce, nýbrž v kompostárně odvozce.

Obyvatelé pokusných ulic však mají pocit, že je město šidí a neodváží jim týdně běžný odpad, i když za popelnici řádně platí. „To je omyl. Lidé platí místní poplatek za odvoz popelnic jen podle počtu osob, ne za konkrétní dobu. Je to paušál a bioodpad jim s další popelnicí dává pro jejich odpad prostor větší o dalších sto dvacet litrů,“ oponuje vedoucí odboru místního hospodářství Rudolf Stuchlík.

Připomíná, že bioodpad je také odpad, a že odpad ze čtyř zkušebních ulic je tak vyvážen stále jednou týdně. Náklady na sběr a svoz bioodpadu hradí ve zkušební době město, které bude akci vyhodnocovat. Pokud se osvědčí, bude sběr bioodpadu do speciálních hnědých popelnic postupně zaváděn na celém území Kravař.

Zatím je s ním počítáno jen do 30. listopadu a od 1. prosince do 15. dubna příštího roku bude komunální odpad ze všech ulic znovu odvážen vždy jednou týdně.